باد کردن پارکت لمینت

2.2/5 - (4 امتیاز)

یکی از مهم ترین عیب هایی که به انواع پارکت لیمنت وارد است عدم توانایی و مقاومت آن ها در برابر رطوبت است و این قضیه مشکلاتی مانند باد کردن پارکت لمینت را به وجود می آورند که باید با آن ها مقابله کرد و در صورت رخ دادن تعمیرات لازم را انجام داد. به طور کلی کف لمینت یک کف مقاوم است که نوعی چوب سخت است اما به راحتی در معرض تغییر رنگ یا خراش و متورم شدن در اثر نم و رطوبت قرار می گیرد.

این کف پوش می تواند وزن سنگین را تحمل کند، بنابراین برای مکان های شلوغ یکی از  بهترین گزینه های پیش رو است. کفپوش لمینت برای بسیاری از صاحبان خانه انتخاب عالی است اما همین عیب ان بسیاری از افراد را در نصب آن دچار تردید می کند.

دلایل باد کردن پارکت لمینت

بیشتر کفپوش ها در برابر آب مقاوم هستند، مانند کاشی و سرامیک پرسلان، تخته وینیل لوکس و به خصوص کفپوش وینیل اما متاسفانه پارکت لمینت از این ویژگی بی بهره است.

نشت های کوچکی که بلافاصله تمیز می شوند به کف لمینت شما آسیب نمی رسانند اما عوامل دیگری مانند رطوبت بالا ثابت، نشت چگالش دستگاه، وجود نم در زیر کف، نشت زیاد یا نشت آب که به شکاف بین تخته های ورقه نفوذ می کند می تواند به پارکت های شما آسیب برساند.

دلایل باد کردن پارکت لمینت

هنگامی که تایل ها با مایع خیس می شود، تخته ها  خم شده و سبک  می شوند. حباب زدن یا باد کردن و متورم شدن کف لمینت می تواند ناشی از تنش بیش از حد بین تخته های لمینت باشد. این کف پوش ها به دلیل تغییرات دما، منقبض و منبسط می شوند.

در صورت عدم وجود شکاف انبساطی، کف لمینت در وخیم ترین حالت متورم شده و حباب هایی روی آن پدید می آیند. محکم چسباندن تخته ها به کف نیز ممکن است باعث ایجاد حباب شود.

همه چیز راجع به تعمیر پارکت لمینت را در اینجا بخوانید.

تاسیسات با مساحت وسیع به شکاف های کوچک یا اتصالات انبساطی بین مقاطع اتصال صفحات تخته ها نیاز دارند.  همچنین نشت لوله و نشت آب زیادی که بلافاصله تعمیر نشود نیز منجر به تورم پارکت لمینت می شود.

نقش رطوبت در متورم شدن پارکت لمینت

اگر کف لمینت را روی کف چوب و بتن نصب می کنید ، اطمینان حاصل کنید که تهویه مناسب خانه و تبخیر آب را نادیده نمی گیرید.

نقش رطوبت در متورم شدن پارکت لمینت

رطوبت زیاد برای هر کف پوش است. میزان رطوبت بالا باعث ایجاد رطوبت مداوم می شود که می تواند منجر به ایجاد حباب شود، مخصوصاً وقتی به هسته ورقه می رسد. افزایش میزان رطوبت قطعاً کف لمینت شما را متورم می کند حتی اگر کف شما ضد آب باشد. قیمت انواع پارکت لمینت را در اینجا مشاهده کنید.

روند ضعیف نصب تخته های لمینت فضا را برای آسیب دیدن آن فراهم می کند. قبل از نصب کف لمینت خود، اطمینان حاصل کنید که میزان رطوبت اتاق شما در سطح نرمال باشد.

نحوه تعمیر پارکت لمینت باد کرده

ابتدا ناحیه متورم را با دقت بررسی کنید. روی زمین راه بروید تا هر حباب موجود را بررسی کنید.

اگر حباب ها در یک صفحه قرار داشته باشند، به این معنی است که تخته از قبل آسیب دیده و باید برداشته شود. اگر در حین بازرسی حبابی در مرکز درز کف مشاهده کردید، این نشان دهنده عدم وجود فاصله انبساط کافی است که تخته ها را مجبور به فشار و تورم در درزها می کند.

نحوه تعمیر پارکت لمینت باد کرده

در آوردن تخته های لمینت

قالب حفره های دیواری نزدیک تخته ورقه آسیب دیده را با حباب های هوا بردارید. با دقت از طریق پیچ گوشتی و چکش قالب را بردارید تا از خراب شدن قالب کف لمینت جلوگیری شود.

بعد از برداشتن قالب دیواری، صفحه لمینت را یکی یکی بردارید تا به تخته آسیب دیده برسید. اگر این حباب ناشی از شکاف انبساط ناکافی باشد، فقط باید کف را با کاهش کشش تابلو درست کنید.

در آوردن تخته های لمینت

فضای بین دیوار و تخته را از نظر اطمینان از حدود ربع تا نیمی از اینچ بررسی کنید. با برش تخته نزدیک به دیوار آن را برطرف کنید.

پارکت لمینت آسیب دیده را با یک تخته کف لمینت جدید مطابق جایگزین کنید. زبان تخته را درون شیار تخته بعدی قرار دهید. در صورت استفاده از تخته پیک، فقط کافی است پس از ایجاد فضای کافی، یک تخته سنگین را در بالای تخته پیک قرار دهید. این کار اجازه می دهد تا کف بدون هیچ مداخله دیگری به خوبی فرو نشیند شود.

سایر نکات مهم در تعمیر

تخته های کف دیگر آسیب ندیده را در جای اولیه خود قرار دهید. کف خود را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید در کف ورقه ورقه شما شکاف انبساطی و انقباضی کافی وجود دارد.

برای جلوگیری از عدم تطابق رنگ در کف کفپوش، اطمینان حاصل کنید که تخته تازه نصب شده با سایر تخته ها مطابقت دارد.

اگر کف لمینت شما چسب خورده باشد، ممکن است منبع تورم در اثر رطوبت ایجاد نشود.

بعد از چسباندن، با جذب آب توسط چسب، مفاصل تخته کف ممکن است کمی متورم شود. این حالت دائمی نیست و غالباً طی 21 تا 28 روز برطرف می شود.

جلوگیری از باد کردن پارکت لمینت

اطمینان حاصل کنید که فضای منقبض و انبساط یک چهارم تا نیمی از اینچ را ایجاد کنید تا در هفته یا ماه مشکلات تورم ایجاد نکند. اگر می خواهید روی کف زیرین سیمان استفاده کنید از یک مانع رطوبت استفاده کنید. کفپوش خود را به مدت دو روز در اتاقی که هستید قرار دهید. کف لمینت را نصب کنید.

نگذارید قطرات آب به مدت طولانی روی کف بمانند. در تابستان کولر خود را روشن کنید تا رطوبت در خانه شما پایین بماند. اطمینان حاصل کنید که پس از وقوع سریع نشتی، آن را سریع تمیز می کنید.

کف لمینت خود را با آب و صابون بشویید، صابون های روغنی یا هر نوع پاک کننده مایع یا کف لمینت خود را با خیس پاک کنید زیرا اجازه نمی دهد کف شما بیشتر دوام بیاورد. در مرحله بعد، کف لمینت خود را خشک کنید.

برای جلوگیری از پشت سر گذاشتن کف لغزنده یا ایجاد آسیب دیگر در کف، پس از پاک کردن فقط از روش ها و محصولات تمیز کردن استاندارد استفاده کنید. می توانید از رطوبت گیر برای حفظ مداوم، از 35 تا 65 درصد رطوبت نسبی استفاده کنید. در مورد تعمیرات و مشکلات کفپوش ورقه ورقه ای خود با متخصصین کف چوب مشورت کنید.

2 دیدگاه در “باد کردن پارکت لمینت
 • دی 11, 1401 at 2:58 ق.ظ
  Permalink

  سپاسگزارم بسیار مفید بود

  Reply
  • دی 13, 1401 at 6:44 ق.ظ
   Permalink

   سلام وقت بخیر، خوشحالم مطالب برای شما مفید بوده:)

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *