اصطلاحات پارکت لمینت

4.9/5 - (7 امتیاز)

جهت خرید پارکت لمینت مانند خرید هر وسیله ی دیگری باید اطلاعات و دانش خود را در رابطه با آن بالا برده و اصطلاحات کاربردی در آن زمینه را فراگیرید. کفپوش های پارکت لمینت امروزه به انتخاب اول افرادی تبدیل شده است که می خواهند طراحی خاص و متفاوتی در منزل یا محیط کار خود داشته باشند. اما هنگام خرید پارکت لمینت با اصطلاحات بسیاری احتمالا روبه رو می شوید که احتمالا مفهوم برخی  از آنها برای عموم افراد آشنا نیست. به همین جهت لازم دانستیم که در وبلاگ آذرخش دکور مجموعه ای از اصطلاحات پارکت لمینت را توضیح دهیم.

رسانش گرمایی پارکت لمینت

Thermal Conductivity :‌ به میزان گرمایی که از یک سطح به سطح دیگری به اندازه یک متر مربع با تفاوت یک درجه اختلاف متتقل میشود، رسانش گرمایی میگویند که با حرف Y نشان داده میشود.. با توجه به اینکه رسانش گرمایی پارکت لمینت تقریبا بالاست، یکی از متریال های مناسبی است که میتواند انرژی گرمایشی بر پایه آب را به خوبی منتقل کند.

اصطلاحات فنی پارکت لمینت

رطوبت کف

Sub-Floor Moisture : رطوبت عاملی است که در کنار برخی از متریال ها، اثرات منفی به جای میگذارد به خصوص در مورد کف هایی که از مواد معدنی ساخته شده اند. برای مشخص کردن میزان رطوبت میتوان از دستگاه رطوبت سنج استفاده کرد.

جهت جلوگیری و کاهش تاثیرات رطوبت روی کفپوش پارکت لمینت، میتوان لایه های ضد رطوبت را زیر آن نصب کرد. در صورتی که زیر کار از جنس چوب باشد، نیازی به نصب لایه ضد رطوبت نیست. پارکت لمینت شیاردار وی گروو چیست و چه مزیت هایی دارد ؟

سیستم جذب صدا

Sound Absorption System S.A.S : سیستم جذب صدا سیستمی است که به تازگی در پارکت لمینت ها به کار رفته اس. این تکنولوژی از مواد ترموپلاستیکی که به انرژی حرارتی تبدیل میشوند ساخته شده و ضخامتی حدود 3 میلیمتر دارد. از مقدار نویزهای کف به اندازه 10 دسیبل کم میشود و به طور کلی، صدا به اندازه 50 درصد کاهش پیدا میکند. این سیستم با محیط زیست به صورت کامل سازگاری دارد. خواص دیگر این تکنولوژی مربوط به رسانش گرمایی بودن است و موجب شده است آن را به بهترین نوع متریال قابل اجرا روی سیستم های گرمایشی از کف با پایه آب تبدیل کند.

جهت نصب پارکت

Installation Direction : تایل های پارکت لمینت به جهت های مختلفی قابل نصب است. به طور مثال میتوان آنها را به شکل مورب و یا در جهت عمود بر جهت حرکت افراد نصب کرد. معمولا شرکت های تولید کننده نصب پیشنهاد میدهند تایل ها به سمت نور و عمود بر حرکت اشخاص نصب گردد. این نکته نباید فراموش شود، در صورتی که قرار باشد تایل روی چوب قرار گیرد، باید جهت نصب آنها، در جهت عمود بر چوب زیری باشد. به طور کلی چگونگی نصب پارکت لمینت به خود کارفرما بستگی دارد.

در رابطه با نصب پارکت لمینت اینجا بخوانید !

كلاس بندی لمینت

Laminate Classes :‌یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در تهیه پارکت لمینت کلاس سایش یا ضریب سایش آن است. دسته بندی پارکت لمینت ها بر اساس مقاومت در مقابل سایش و ثبات رنگی که دارند، انجام میشود. به کمک کلاسبندی، فرد راحت تر میتواند انتخاب کند وبا وجود انواع مختلف و متنوع پارکت لمینت  گیج نخواهد شد.

در رابطه با کلاس سایش پارکت لمینت یا ضریب سایش اینجا بخوانید.

HDF (مخفف High density fiberboard)

HDF  لایه های میانی لمینت هستند که از جنس فیبرهای چوبی ساخته شده است. این پنل ها سطح صاف و یکپارچه ای داشته و روی آنها هیچ درزی وجود ندارد. HDF به دلیل حسنی که دارد، فرد میتوانند طرح دلخواه خود را روی آن پرینت کرده و یا تمام سطح آن را رنگ کند. HDF  در مقایسه با MDF چگالی بیشتر و و در برابر کشش مقاوم تر است.

گرمایش از کف لمینت

Floor Heating : گرمایش از کف پارکت لمینت ها معمولا روی کف های سیمانی قابل اجراست. قبل از نصب کفپوش لمینت، لایه ای از فوم با دانسیته بالا باید زیر آن اجرا شود و همچنین میزان رطوبت موجود روی کف سنجیده شود که بعد از نصب مشکلی رطوبت ایجاد نشود. میزان دمای مورد نظر روی سطح پارکت لمینت نباید از 27 درجه سانتی گراد بیشتر باشد و روی آن هرگز نباید به صورت کامل پوشیده شود زیرا موجب گرم شدن بیش از حد پارکت لمینت شده  و به جنس مورد نظر صدمه وارد میکند. پارکت لمینت ها برای انواع کف های الکتریکی قابل استفاده نیستند

اتصلات انبساطی

Expansion Joint : در صورتی که طول و عرض پارکت لمینت بیشتر از 8 متر باش، اتصالات انبساطی پیشنهاد میشود. طول پارکت لمینت از قسمتی شروع میشود که تایل آن تحت بار است، چون در صورتی که بار سنگینی روی آن قرار داشته باشد به سختی میتوان آن را در جهت خاصی به حرکت درآورد.

صدای پا (Footfall)

زمانی کهروی پارکت لمینت راه میروی صدایی تولید میشود که به ان صدا،Footfall میکویند. میزان اندازه گیری آن بر اساس دسیبل است. جهت کاهش و از بین بردن آن، از عایق های صدایی استفاده میشود که زیر تایل نصب میشود. این نوع عایق ها از انواع گوناگونی مانند فوم های پلی ارتان رولی، فوم های چوب پنبه ای رولی ساخته شده اند. از بین این فوم ها، فوم پنبه ای به دلیل ساختار هموژن و طبیعی بودن، توصیه میشود.

کلاس انتشار (Emission class)

در واقع کلاس انتشار نشان دهنده میزان استفاده فرمالدهید در مواد چوبی میباشد و عاملی مهم در هنگام انتخاب پارکت لمینت محسوب میشود. این کلاس دارای طبقه بندی  E2، E1 و E3 بوده که E1 کمترین میزان فرمالدهید را داراست و برای محیطی که انسان و حیوان در آن قرار دارد، کاملا بی خطر است. طبق آزمایشاتی که انجام شده، میزان فرمالدهید نباید از 0.1 ppm بیشتر باشد.

متاسفانه برخی افراد از این موضوع آگاهی نداشته و پارکت لمینت هایی را خریداری میکنند که کمترین کیفیت را داشته و همچنین دارای بیشترین میزان فرمالدهید هستند. ( مصرف کنندگان اروچایی این فاکتور را مهم ترین فاکتور انتخاب میدانند ) . برای مشخص کردن میزان فرمالدهید، قطعه تایل را در اتاق آزمایش که تحت جریان هوا با دمای ثابتی باشد قرار داده، مقدار فرمالدهید انتشار یافته بر اساس یک قسمت در میلیون محاسبه میشود.

بار الكترواستاتیك (Electrostatic Charge)

حامل های بار الکتریکی در شرایط خاصی از شی به فرد منتقل میشود و به دنبال آن شوکی ایجاد شود . بار الكترواستاتیک میتواند به دلایل مختلفی همچون زمین كثیف، رطوبت كم یا سایش مواد عایق الكتریسیته به وجود آیند. که امروزه اکثر پارکت لمینت های موجود در بازار با خاصیت آنتی الکترواستاتیک از این مسئله جلوگیری می کنند.

رده بندی دوام (Durability Rating)

پارکت لمینت بر اساس میزان مقاومت در برابر ساییده شدن و خش پذیری رده بندی میشود و برطبق مقداری که دارند رده بندی AC به آن تعلق میگیرد.

برای اینکه بتوان رده بندی AC را مشخص کرد، از دستگاه تست استفاده میشود. جهت انجام این کار یکی از تایل ها جدا شده و داخل دستگاه که به گوی های فلزی با رویه کاغذ سمباده ای مجهز هستند، قرار میگیرد. سپس گوی ها روی تایل شروع به حرکت کرده و میزان خش و خسارت بعد از هر 100 سیکل اندازه گیری میشود. اولین نقطه ای که آثار خش روی آن ظاهر شود، نقطه IP نامیده میشود.

فرمالدهید

فرمالدهید یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده صنایع چوبی است که به شکل گازی بی رنگ و بوی تندی به همراه دارد.در صورت قرار گرفتن در معرض این گاز، ناحیه چشم دچار خارش شده، غشای مخاطی و دستگاه تنفسی نیز به مرور زمان دچار آسیب های غیر قابل جبران میشود. اگر میزان استفاده از این گاز بالاتر از مقدار  0.1 باشد، برای افرادی که در آن محیط ساکن هستند، ناحیه پرخطر به حساب می اید.

لایه دکوراتیو (Decor Paper)

لابه رویی سطح تایل های لمینت از ترکیب پوشش محافظ و طراحی چوب به نام لایه دکوراتیو ساخته شده است. این لایه در طی فرآیند گرمادهی با دمای بسیار بالا و آغشته شدن با رزین، روی لایه مرکزی نصب میشود.

لایه دکوراتیو پارکت لمینت

لمینیت پرس مستقیم (DPL)

یکی ازرایج ترین شیوه های تولید پارکت لمینت سرتاسر دنیاست. طی آن هر چهار لایه، به طور همزمان با دمای بسیار بالا روی همدیگر پرس میشوند.

سیستم نصب شناور (Click Laminate) :

نصب پارکت لمینت به دو روش قبل انجام است.  در قدیم از روش سنتی و چسب برای نصب استفاده میکردند در صورتی که امروزه با استفاده از سیستم نصب  شناور و بدون استفاده از چسب میتوان از آن بهره برد. در روش جدید به دلیل نداشتن تاخیر برای خشک شدن چسب، از زمان بهره وری بیشتری میشود. از مزایای دیگر آن این است که فرد به راحتی میتواند بعد ازچند مدت  پارکت لمینت را جدا کرده و مکان آن را تغییر داده و یا به طور کلی نوع دیگری را خریداری کند.

لایه مركزی کفپوش های لمینت

Core Layer : لایه مرکزی از فشرده سازی مقدار قابل توجهی چوب تهیه شده است و برای بالابردن مقاومت این لایه در مقابل نفوذ آب، در بخش کیلیک ها چوب فشرده شده همراه با مقدار بالایی از رزین  آغشته گردیده است. نمای رزین طوری نیست که به شکل لایه اضافی دیده نشود بلکه در مغز HDF و به صورت همگن با ان قرار گرفته است. البته انجام این کار نیاز به هزینه و تکنولوژی بالایی داشته و این فرآیند در پارکت لمینت هایی که قیمت مناسبی دارند به کار نرفته است. یعنی میتواند لایه رزین را روی کیلیک ها مشاهده کرد.

لایه پشتی لمینت

Backing :‌ لایه پشتی از مواد آغشته به رزین تهیه شده که آن را در مقابل فشارهای وارد شده از بخش بالا و ودر صورت وجود رطوبت در بخش پایینی حفظ میکند. در صورتی که لایه پشتی از ماده رزین بهره مند نشود، تایل های پارکت لمینت به شکل کمانی خم میشود که اصطلاحا به آن DISHING گفته میشود.

نظافت (Cleaning Laminate)

برای نظافت پارکت لمینت میتوان از تکه پارچه ای نمدار استفاده کرد. جهت انجام این کار به هیچ وجه نباید از شوینده هایی که موادی همچون واکس، پارافین یا روغن های معمولی را شامل هستند استفاده کرد. زیرا لایه دکوراتیو اجازه نفوذ این مواد به لاه درونی را نداده و موجب میشود هاله ای از لایه روغن روی سطح باقی بماند. بنابراین توصیه میشود جهت نظافت پارکت لمینت از شوینده های خاص پارکت چوبی استفاده کنید.

مقاله ای در رابطه با نحوه ی نظافت پارکت لمینت گردآوری کرده ایم که مطالعه ی آن را به شما پیشنهاد می کنیم!

ضریب مقاومت در برابر اشتعال (B)

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در خرید و فروش پارکت لمینت ها ضریب مقاومت در برابر اشتعال است. بر اساس بخش پنجم استاندارد DIN4076 ، این ضریب نشان دهنده آن است که مواد ساختمانی در مقابل حریق چقدر مقاومت دارند. میزان مقاومت اشتعال پذیری با  B1 و B2 و B3 نشان داده میشوند.کلاس B1 در مقابل حریق مقاومت بالایی دارد.

تهویه هوا (Air Conditioning)

بیشتر مواد ساختمانی از مشتقات چوبی ساخته شده اند و ویژگی هایی شبیه به چوب دارند. اگر با ساختار پارکت لمینت به خوبی آشنا باشید ، میتواند در نگهداری و طول عمر آن موثر باشد. پارکت لمینت هم مانند چوب میتواند رطوبت ناحیه را به خود جذب کرده  که این خود موجب انقباض و انبساط کف پارکت لمینت میشود.

 تابل های پارکت لمینت برای تطبیق پذیری با محیط، باید قبل از نصب  حداقل 48 ساعت در محیط قرار داشته باشند.

قرنیز (Skirting Boards)

البته که قرنیز جز اصطلاحات فنی مربوط به پارکت لمینت ها نیست اما چندان بی ارتباط به موضوع همی نمی باشد. قرقیز نواری از سنگ، چوب، ام دی اف و یا پلی استایلن است که دیوار را در مقابل برخوردهای اجسام تیز به دیوار محافظت میکند، همچنین مانع نفوذ آب و رطوبت به دیوار میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *