نظافت پارکت لمینت

نظافت پارکت لمینت به نسبت پارکت های چوبی بسیار راحت تر است. در این بخش ما به آموزش نظافت روزانه کفپوش های لمینت ، چربی زدایی و لکه زدایی می پردازیم.

یک نکته بسیار مهم در نظافت کفپوش های لمینت استفاده از آب می باشد. که در این رابطه حتما متوجه شده اید که تقریبا بیش از نیمی از پارکت لمینت های موجود در بازار به عنوان لمینت مقاوم در برابر نفوذ آب به فروش می رسند. توجه داشته باشید که پارکت لمینت تشکیل شده از چوب فشرده MDF یا HDF است که یک لایه ی محافظ ( لمینت ) روی آن قرار داده شده است تا از (خط و خش)‌ و نفوذ مستقیم آب به آن جلوگیری شود. به همین جهت باید از شستشو با حجم زیادی از آب خودداری نمود.

نظافت پارکت لمینت

یک نکته مهم در نصب پارکت لمینت، پارافین زدن کلیک ها می باشد که باعث می شود آب به داخل و زیر کفپوش نفود نکند.

راهنمای نظافت پارکت لمینت

در ابتدا به یک سوال رایج که اکثر مصرف کنندگان از کارشناسان ما می پرسند پاسخ می دهیم و سپس به آموزش راه کار تمیز کردن کفپوش خواهیم پرداخت.

برای نظافت لمینت نیاز به پولیش یا واکس داریم ؟‌

خیر،‌ کفپوش های لمینت نیازی به واکس و پولیش ندارند و نظافت آنها بی دردسر و راحت است.(برخلاف پارکت های چوبی !) ضمن اینکه در صورت استفاده از پولیش امکان لیز شدن سطح لمینت ها بالا می رود و امنیت را برای خردسالان و کهنسالان پایین می آورد.  علاوه بر آن استفاده از چنین موادی ( یا هر گونه ماده ی شیمیایی ) ممکن است سطح لمینت را کدر کند.

راهنمای نظافت پارکت لمینت

پارکت های امروزی به علت داشتن کیفیت بالای به راحتی قابل نظافت کردن هستند و نیازی به نگرانی در این مورد نیست اما بهتر است تا در حین نظافت آسبی به آنها نرسد ، به طور مثال بیشتر کفپوش های موجود در بازار زد آب هستند اما بهتر است تا هنگامی که مایعات بر روی آنها ریخته می شود آنرا تمیز کنید و مایعات به مدت زیادی بر روی سطح لمینت نمانند. باید به این نکته توجه داشته باشید قسمتی از کلیک ها که تایل ها را به هم وصل می کنند ممکن است فاصله ای بین آنها وجود داشته باشد همین امر می تواند باعث نفوض مایعات به درون ساختار پارکت شود.

روش تمیز کردن پارکت لمینت چگونه است ؟

نظافت روزانه کفپوش: برای نظافت کف مکان هایی که با پارکت پوشیده شده اند ابتدا باید کف را جارو کرده و آن را از هر گونه گرد و غباری پاک کرد. برای این کار می توانید هم از جارو برقی و هم از جارو های دستی استفاده کنید ، اما باید دقت داشته باشید که در صورت استفاه از جارو برقی حالت زمین های سخت را انتخاب نکنید. در جارو برقی ها ی قدیمی تر فرچه های برای سطوح اسیب پذیر قرار داده شده است که باید آنها را خارج کرده و با کمک این ابزار ها کارمان را ادامه دهیم تا از افتادن خط و خش بر روی سطح کفپوش ها تا میزان زیادی جلوگیری شود.

بعد از آن با استفاده از یک دستمال نم دار ( کاملا خیس نباشد ) یا طی حوله ای می توانید به تمیز کردن کف بپردازید. بدین ترتیب می توانید به صورت روزانه یا چند روز در میان کف اتاق را نظافت کرده و نگران باد کردن  و لک شدن آن نباشید. البته برای این کار از یک دستمال که اغشته به شوینده های مخصوص کف پارکت هستن استفاده کنید یا می توانید از طی های موجود نیز استفاه کنید تا کار شما بسیار آسان تر شود. برای اطمینان از اسیب نرسیدن به سطح پارکت ها می توانید پس از آنکه روی آنها را به طور کامل با مواد شوینده تمیز کردید با یک دستمال خشک رطوبت موجود را بگیرید تا کاملا خشک شوند.

راهنمای نظافت پارکت لمینت

براق کردن پارکت لمینت

براق کردن و جلا دادن لمینت :‌ توجه داشته باشید که در نظافت روزمره استفاده از شوینده خاص لازم نبوده و تنها در مواقعی که کفپوش شفافیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح چرک مرده می شود نیاز به استفاده از شوینده می باشد. زمانی که پارکت ها دیگر براق نیستند و نمایی ندارند می توانید با استفاده از روغن و یا موم جلا آن ها را براق کنید.

بدین منظور ( هر چند وقت یک بار ) شوینده را روی سطح آنها اسپری کرده و با یک دستمال یا طی حوله ای آن را از سطح کفپوش پاک می کنیم.

براق کردن پارکت لمینت

۳ نکته مهم در نظافت پارکت لمینت

 • هر چند اگر پارکت لمینت شما ضد آب باشد در صورت ریخته شدن آب یا هر گونه مایع می بایست کف را با طی یا دستمال سریعا خشک کرده تا آب به لایه های زیرین نفوذ نکند.
 • در هنگام دستمال یا طی کشیدن سطح توجه داشته باشید که روی پارکت ها خط و خش نیندازید ( همچنین از تمیز کردن لیمنت با اسکاچ خودداری نمایید هر چند اگر کفپوش شما ضد خش باشد. )
 • توصیه می شود که برای تمیز کردن کفپوش ها از مایع های مخصوص نظافت که در فروشگاه ها موجود هستند استفاده کنید تا قابلیت آنتی استاتیک آن حفظ شود.

 

2 دیدگاه در “نظافت پارکت لمینت
 • اسفند 16, 1398 at 6:54 ب.ظ
  Permalink

  می تونیم پارکت لمینت رو با مواد ضد عفونی و الکل تمیز کنیم ؟

  Reply
  • اسفند 17, 1398 at 9:47 ق.ظ
   Permalink

   سلام
   بله .

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.