نظافت پارکت لمینت

نظافت پارکت لمینت به نسبت پارکت های چوبی بسیار راحت تر است. در این بخش ما به آموزش نظافت روزانه کفپوش های لمینت ، چربی زدایی و لکه زدایی می پردازیم.

یک نکته بسیار مهم در نظافت کفپوش های لمینت استفاده از آب می باشد. که در این رابطه حتما متوجه شده اید که تقریبا بیش از نیمی از پارکت لمینت های موجود در بازار به عنوان لمینت مقاوم در برابر نفوذ آب به فروش می رسند. توجه داشته باشید که پارکت لمینت تشکیل شده از چوب فشرده MDF یا HDF است که یک لایه ی محافظ ( لمینت ) روی آن قرار داده شده است تا از (خط و خش)‌ و نفوذ مستقیم آب به آن جلوگیری شود. به همین جهت باید از خیس نمودن آن ها و شستشو با حجم زیادی از آب خودداری نمود.

یک نکته مهم در نصب پارکت لمینت، پارافین زدن کلیک ها می باشد که باعث می شود آب به داخل و زیر کفپوش نفود نکند.

راهنمای نظافت پارکت لمینت ها !

در ابتدا به چند سوال رایج که اکثر مصرف کنندگان از کارشناسان ما می پرسند پاسخ می دهیم و سپس به آموزش راه کار تمیز کردن کفپوش های لمینت خواهیم پرداخت.

۱- برای نظافت لمینت ها نیاز به پولیش یا واکس داریم ؟‌

خیر،‌ کفپوش های لمینت نیازی به واکس و پولیش ندارند و نظافت آنها بی دردسر و راحت است.(برخلاف پارکت های چوبی !) ضمن اینکه در صورت استفاده از پولیش امکان لیز شدن سطح لمینت ها بالا می رود و امنیت را برای خردسالان و کهنسالان پایین می آورد.  علاوه بر آن استفاده از چنین موادی ( یا هر گونه ماده ی شیمیایی ) ممکن است سطح لمینت را کدر کند.

۲- آیا اجسام سنگین به لمینت آسیب می زند ؟

توصیه ما این است که از اجسام با وزن بالا روی کفپوش های لمینت ( مستقیما ) استفاده نکنید. و توجه داشته باشید که کشیدن اجسام سنگین ( و نوک تیز ) می تواند آسیب جدی به پارکت لمینت شما وارد کند. بهتر است که پایه های مبل ها و .. را با موکت بپوشانید تا از تماس مستقیم آن با پارکت جلوگیری کنید.

۳- برای عایق کردن پارکت لمینت چه توصیه ای دارید ؟

توصیه می کنیم که در زمان زیر سازی و نصب از فوم های سایلنت پارکت لمینت استفاده کنید. این فوم ها علاوه بر آکوستیک کردن سطح اتاق در برابر برودت و حرارت نیز عایق هستند.

روش تمیز کردن پارکت لمینت ها چگونه است؟

نظافت روزانه لمینت ها : برای نظافت کف مکان هایی که با پارکت لمینت پوشیده شده اند ابتدا باید کف را جارو کرده و آن را از هر گونه گرد و غباری پاک کرد. بعد از آن با استفاده از یک دستمال نم دار ( کاملا خیس نباشد ) یا طی حوله ای می توانید به تمیز کردن کف بپردازید. بدین ترتیب می توانید روزانه پارکت لمینت اتاق را نظافت کرده و نگران باد کردن  و لک شدن آن نباشید. پس به ترتیب مرور می کنیم :

  • جارو کردن و تمیز کردن لمینت از گرد و غبار
  • تمیز کردن با یک حوله یا طی مرطوب ( خیس نباشد )

 توجه داشته باشید که در هنگام جارو کردن کفپوش ، به پارکت ها آسیب فیزیکی وارد نکرده و روی آن خط و خش نیندازید.

راهنمای نظافت پارکت لمینت

براق کردن پارکت لمینت

براق کردن و جلا دادن پارکت لمینت :‌ توجه داشته باشید که در نظافت روزمره استفاده از شوینده خاصی لازم نبوده و تنها در مواقعی که کفپوش شفافیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح چرک مرده می شود نیاز به استفاده از شوینده می باشد. زمانی که پارکت ها دیگر براق نیستند و نمایی ندارند می توانید با استفاده از روغن و یا موم جلا آن ها را براق کنید.

بدین منظور ( هر چند وقت یک بار ) شوینده را روی سطح پارکت لمینت اسپری کرده و با یک دستمال یا طی حوله ای آن را از سطح کفپوش پاک می کنیم.

براق کردن پارکت لمینت

۳ نکته مهم در نظافت پارکت لمینت

  • هر چند اگر پارکت لمینت شما ضد آب باشد در صورت ریخته شدن آب یا هر گونه مایع می بایست کف را با طی یا دستمال سریعا خشک کرده تا آب به لایه های زیرین نفوذ نکند.
  • در هنگام دستمال یا طی کشیدن سطح توجه داشته باشید که روی پارکت لمینت ها خط و خش نیندازید ( همچنین از تمیز کردن لیمنت با اسکاچ خودداری نمایید هر چند اگر کفپوش شما ضد خش باشد. )
  • توصیه می شود که برای تمیز کردن پارکت لمینت ها از مایع های مخصوص نظافت پارکت لمینت استفاده کنید تا قابلیت آنتی استاتیک آن حفظ شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.