کندن کاغذ دیواری

4.9/5 - (7 امتیاز)

کاغذ دیواری یک از پوشش های دیوار است که میتواند در تغییر دکوراسیون داخلی تاثیر فوق العاده ای داشته باشد. با توجه به اینکه کاغذ دیواری میتواند جلوه جذابی برای نمای داخلی خانه داشته باشد، استفاده از آن به مدت طولانی نیز خسته کننده خواهد بود و در صورتی می توانید کاغذ دیواری جدید را به خوبی نصب و اجرا کنید که بتوانید مراحل کندن کاغذ دیواری را به درستی انجام دهید.

جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار

کندن کاغذدیواری می‌تواند فرایندی طولانی باشد، اما عملی غیر ممکن نیست! قبل از اینکه شروع به کار کنید مطمئن شوید که پیش از شروع کار، اتاق را آماده این تمیز کاری کرده تا هیچ وسیله ای آسیبی به آب ندهند. ممکن است بسته به نوع کاغذ دیواری که با آن سروکار دارید، مثل ضد رطوبت که در مقابل آب مقاومت بالایی دارند، لازم باشد کمی بیشتر وقت صرف کندن آن کنید. در ضمن دقت کنید که در صورت ضخیم بودن کاغذ جدید شما می توانید بدون جدا کردن کاغذ  قدیمی اقدام به نصب مدل جدید کنید.

مراحل کندن کاغذ دیواری

برای انجام این کار راه های زیادی وجود دارد که در ابتدا باید کاغذ دیواری خود را بشناسید و بدانید جنس آن از چه متریالی است تا بتوانید بهترین روش را برای جدا کردن آن انتخاب کنید.

انواع مختلفی از آنها وجود دارند که برخی بدون نیاز به ماده خاصی به راحتی قابل جدا شدن هستند در حالی که انواع دیگر برای جدا شدن به محلول های شیمیایی مخصوصی احتیاج دارند. سعی کنید برای جدا کردن کاغذ دیواری روش درست را به کار ببرید که از آسیب رساندن به دیوار جلوگیری کنید.

مراحل کندن کاغذ دیواری

پیش از هر چیزی دانستن نوع دیوار برای جدا کردن کاغذ دیواری ها کمک می کند چراکه هر نوع دیورا ویژگی های فیزیکی خاص خود را دارد برای مثال دیوار های گچی در برابر آب و رطوبت مقاومت دارند اگر به آنها ضربه بزنید صدای بمی می شنوید. شناسایی نوع کاغذ نیز بی تاثیر نیست در صورتی که کاغذ دیواری مدت بسیار زیادی روی دیوار مانده باشد و یا از نوع ارزان قیمت باشد شما کار بسیار سختی را پیشرو خواهید داشت.

قبل از شروع کار

  • در ابتدا به یاد داشته باشید که موارد ایمنی را رعایت کنید
  • مواد شیمیایی و چسب را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
  • همیشه از یک نردبان مناسب هنگام کار کردن در ارتفاع استفاده کنید.
  • استفاده از عینک ایمنی محافظ هنگام کندن کاغذ دیواری برای محافظت از چشم را فراموش نکنید

مرحله اول : 

اگر وسایل خانه در نزدیکی کاغذ دیواری قرار گرفته اند بهتر است آنها را جمع آوری کرده و یا با استفاده از پارچه ای روی آنها را بپوشانید. سپس در امتداد آن روی زمین پارچه ای پهن کنید که تکه های اضافه کاغذ دیواری در زمان کنده شدن روی آن بریزد.

مرحله دوم : 

در مرحله بعد می توانید از ابزار خاص که سوراخ هایی را روی سطح کاغذ دیواری ایجاد می کند استفاده کنید. مرحله بعد از این را میتوانید از بین یکی از گزینه های زیر انتخاب کنید؛

مرحله سوم : 

چگونگی انتخاب روش مناسب برای کندن کاغذ دیواری

برای انتخاب روش های مناسب کندن کاغذ دیواری چند روش وجود دارد و بسته به اینکه کاغذ دیواری موجود چقدر راحت کنده شود و مقدار آن چقدر است (از نظر اندازه اتاق و نیز نوع ضخامت کاغذ ). این چند گزینه وجود دارند؛

  • با استفاده از آب
  • با کمک بخار آب
  • محلول شیمیایی خانگی
  • محلول شیمیایی صنعتی

جدا کردن کاغذ دیواری با آب

برای جدا کردن کاغذ دیواری، آب یکی از گزینه هایی است که در بیشتر مواقع جواب میدهد و باعث کنده شدن راحت آن میشود.برای انجام این کار میتوانید با آب پاش سطح دیوار را خیس کرده و یا از غلتک برای مرطوب کردن آن استفاده کنید.

جدا کردن کاغذ دیواری با آب

کندن کاغذدیواری با بخار آب

برای نرم کردن چسب کاغذ دیواری می توان از آب جوش استفاده کرد. آب جوش با کمک سوراخ های ایجاد شده در مراحل قبلی میتواند به داخل کاغذ دیواری نفوذ کرده و موجب راحت تر جدا شدن آن شود. معمولا این کار توسط بخار شوی عملکرد بهتری دارد.

کندن کاغذدیواری با بخار آب

کندن کاغذدیواری با مواد شیمیایی

در صورتی که روش های قبلی جواب نداد بهتر است از گزینه حلالی های شیمیایی استفاده کنید. این ماده شیمیایی با حل کردن چسب پشت کاغذ دیواری در خود، موجب راحت تر کنده شدن آن میشود. برای به کار بردن آسان آن می‌تواند در یک بطری یا به عنوان اسپری استفاده کنید. اگر محلول نتوانست به خوبی روی کاغذ دیواری نفوذ کند، برای مالیدن آن می توانید غلتک های مخصوص رنگ آمیزی را به کار ببرید و کاغذ دیواری به صورت کامل به چسب آغشته کنید.

کندن کاغذدیواری با مواد شیمیایی

راه‌ حل‌های شیمیایی به از بین بردن چسب کمک می‌کنند و به طور فعالی کاغذدیواری را از روی دیوار آزاد کرده و می توانند کارهای سخت را به راحت ترین روش تبدیل کنند. پیش از استفاده از مواد شیمیایی این نکته را در نظر داشته باشید که خودتان یا باقی افراد حاضر در یک محیط ممکن است یک سری واکنش های آلرژیک به مواد داشته باشند و بهتر است سعی کنید از موادی استفاده کنید که رقیق شده هستند و یا تاثیر کمی روی انسان دارند. در ضمن در صورت مشاهده واکنش شدید حساسیت استفاده از ماده را متوقف کنید و سریع به بیمارستان مراجعه کنید.

جدا کردن کاغذ دیواری با محلول خانگی

این امکان وجود دارد که محلول خانگی را با استفاده از آب داغ و مواد شوینده مایع بسازید، ولی توصیه می‌کنیم که از یک محلول شیمیایی آماده استفاده کنید. این کار باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

یکی دیگر از روش های ساخت محلول خانگی برای کندن کاغذ دیواری استفاده از سرکه 20 درصد است به این صورت که شما محلولی از آب و سرکه را درست میکنید و به دیوار می زنید از آن جا که سرکه خاصیت اسیدی دارد سبب از بین رفتن خاصیت چسب پشت کاغذ خواهد شد.

مرحله چهارم : 

مرحله چهارم کندن کاغذ دیواری

بعد از انجام تمام مراحل بالا نوبت به کندن کاغذ دیواری رسیده است. برای شروع باید از درز بین دو رول و پایین دیوار، قسمتی از آن با کمک کاردک کنده و بقیه کار را با دست جدا کنید. ممکن است قسمت هایی از کاغذ دیواری روی دیوار مانده و همراه با بقیه جدا نشود، برای جدا کردن آن میتوانید با آب پاش آن را مرطوب و یا خیس کرده و با کاردک دوباره به جدا کردن آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *