پارکت لمینت آنتی استاتیک

4.9/5 - (10 امتیاز)

کفپوش یا پارکت لمینت آنتی استاتیک که با اسم کفپوش اپوکسی کانداکتیو نیز شناخته میشوند. در برابر الکتریسیته ساکن مقاوم است. میتوان گفت الکتریسیته ساکن همیشه در محیط اطراف ما موجود میباشد، الکتریسیته ساکن دقیقا به همان موضوع مالش بادکنک به موهای سرتان مربوط می شود. این حالت میتواند توسط رخدادهای دیگری مثل حرکات ماشینها یا راه رفتن روی فرش نیز ایجاد شود، اما نکته حائز اهمیت اینجاست که مقدار این الکتریسیته در بیشتر مواقع چندان زیاد نیست و انسان آن را حس نخواهد کرد.

تحقیقات نشان داده اند که این مقدار کمتر از 3.5 کیلو ولت میباشد. اما همین ولتاژ در مکانهایی که از وسایل الکتریکی استفاده میشود، ممکن است با ایجاد یک شوک لحظه ای منجر به خرابی دستگاه ها شود. یا در عملکرد دستگاه های مخابراتی و رادیویی مشکل ایجاد کند.

این مسئله می تواند باعث خرابی شارژر گوشی ها (رایج ترین)، یا خود گوشی موبایل و سایر وسائل الکترونیکی شود.

عملکرد پارکت لمینت آنتی استاتیک

اگر به یاد داشته باشید حتما شوک بوجود آمده توسط بار الکتریکی الکتریسیته ساکن را احساس کرده اید، به عنوان مثال هنگامی که با جوراب روی فرش راه میروید یا اگر یک لباس پشمی را به مو های سر خود مالش دهید براحتی میتوانید جرقه های بوجود آمده توسط بار الکتریکی را حس کنید. به این پدیده تخلیه الکترواستاتیکی می گویند.

پارکت لمینت آنتی استاتیک

این بار الکتریکی زمانی خطرناک میشود که در مکانهای حساسی مثل نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی، بیمارستان ها، صنایع الکتریکی و مکانهایی که ممکن است گازهای مشتعل شونده در آن وجود داشته باشند ایجاد شود.

در چنین شرایطی الکتریسیته ساکن میتواند منجر به آتش سوزی و بروز خطرات احتمالی زیادی شود، بنابراین برای جلوگیری از این خطر باید برای تخلیه آن اقدام نمود. به عنوان مثال در بیمارستان ها دستگاه های مختلفی وجود دارد که با اشعه ها، امواج رادیویی و الکتریکی کار میکند، در چنین وضعیتی علاوه بر احتمال آتش سوزی احتمال خرابی دستگاه و به خطر افتادن جان بیماران نیز وجود دارد.

از همین رو کفپوش ها و پارکت لمینت های آنتی استاتیک با هدف خنثی کردن و از بین بردن بار الکتریکی در مکانهای حساس، تولید شده اند. کفپوش ها بار الکتریکی را مستقیما به زمین میفرستند، قبل از استفاده از این کفپوش ها باید در نظر داشته باشید که سطح زیرین آنها فاقد مواد عایق مثل پلاستیک، چوب یا هر گونه آلودگی و خاک مثل آهک باشد تا الکتریسیته بتواند در آن جریان یابد.

انواع کفپوش های آنتی استاتیک

امروزه دو نوع کف پوش آنتی استاتیک در بازار موجود میباشد، یک نوع آن رسانا و نوع دیگر نارسانا میباشد. نوع رسانا دردسر و هزینه بیشتری دارد، چرا که ابتدا باید سطح مکان کاملا از هر غبار و چربی زدوده شده و یک لایه بتن ریزی شود، پس از آن باید ورق های مسی به طول مشخص را با فاصله 4 متری بر روی سطح آن قرار داده و دو لایه دیگر نیز بر روی آن قرار میگیرند. تقریبا یک روز وقت لازم است تا این فرایند به اتمام برسد.

در حقیقت این کفپوش،‌ بار الکتریکی را جذب کرده و به سطح زمین منتقل میکند.
نوع دیگر که شامل پارکت لمینت آنتی استاتیک می شود، مقاومت بالایی بین 1 میلیون تا 1000 میلیارد اهم داشته و رسانای بار الکتریکی نمی باشد، مقدار مقاومت یک جسم در برابر انرژی الکتریسیته را با اهم (Ohm) نمایش میدهند.

هرچه میزان مقاومت بیشتر باشد جریان کمتری از جسم عبور کرده و در نتیجه شاهد بار الکتریکی نخواهیم بود. این پارکت لمینت ها هم همانند کفپوش های آنتی استاتیک قابل استفاده در مراکز و صنایع مختلف بوده و هر کدام در صنعت خاصی مصرف میشوند. به عنوان مثال در نیروگاه ها، پالایشگاه ها و مکانهایی که ولتاژ بسیار زیادی داریم بهتر است از کفپوش های آنتی استاتیک استفاده شود.

One thought on “پارکت لمینت آنتی استاتیک
  • دی 9, 1398 at 6:29 ب.ظ
    Permalink

    شاید اگر براتون پیش نیومده باشه باورنکردنی به نظر بیاد ولی من تازگی یک مبل خریدم که هر موقع میشنی الکتریسیته ساکن تولید می کنه و من دست زدم به لپ تاپم و شارژرش سوخت !

    Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *