فنگ شویی آشپزخانه

5/5 - (1 امتیاز)

همانطور که می دانید اینکه تنها برای المان های دکوراسیون داخلی هزینه کنید کافی نبوده و باید این عناصر طبق اصول خاصی در کنار هم قرار گیرند تا یک طرح کلی زیبا را نمایان سازند. اگر شما هم در اینترنت به دنبال ایده هایی برای طراحی دکور خانه و آشپزخانه خود بوده اید ممکن است اصطلاح فنگ شویی را شنیده باشید. در ادامه این مقاله ما قصد داریم به صورت تخخصی به اصول فنگ شویی کابینت آشپزخانه و در واقع اصول چیدمان اشپزخانه بپردازیم و نکاتی را عنوان کنیم که طبق آن ها شما آشپزخانه ای با یک طرح سازگار و منظم داشته باشید.

فنگ شویی چیست ؟

اصطلاح فنگ شویی ( Feng Shui ) یک عبارت چینی است که به معنای روش و راهی برای چیدمان لوازم منزل است به گونه ای که افراد به خوبی با نوع چیدمان ارتباط برقرار کنند. این طرز چیدمان سبب هماهنگ شدن افراد و محیط با هم می شود و تاثیرات مثبت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که طراحان دکوراسیون داخلی در سال های اخیر در حال فراگیری این اصول سنتی شرقی بوده اند تا  در دیزاین های خود استفاده کنند.

فنگ شویی چیست ؟

اصول فنگ شویی آشپزخانه

رنگ ها نقش بسیار مهمی در این سبک دارند. انتخاب رنگ ها بسیار مهم است و کابینت ها به عنوان یکی از اصلی ترین عناصری که در هر آشپزخانه هستند بیشترین توجه به به خود جلب می کنند و شما باید در انتخاب رنگ آن ها بسیار دقت کنید. دقت کنید که شما هم باید استایل وطرح و هم رنگ کابینت ها را با سایر بخش های خانه و آشپزخانه خود هماهنگ کنید.

اصول فنگ شویی آشپزخانه

در مقاله راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه مهم ترین نکاتی که باید در اینکار در نظر داشته باشید را عنوان کرده ایم.

ترکیب کردن رنگ ها باید با اصول خاصی صورت گیرد و همه رنگ ها به خوبی با هم تلفیق نمی شوند. کابینت های دو رنگ در حال حاضر به یک ترند در دکور داخلی تبدیل شده اند وشاهد استفاده از ترکیب های رنگی سیاه و سفید در کنار هم به عنوان بیشترین ترکیب رنگی هستیم اما سایر رنگ ها نظیر سفید زرد سبز و.. نیز می توانند زیبایی خاصی به فضا ببخشند. جالب است بدانید که سفید محبوب ترین رنگ در فنگ شویی است چرا که نماد پاکی و خلوص است.

فنگ شویی آشپزخانه مدرن

در آشپزخانه های مدرن که سادگی یکی از مهم ترنی جنبه های ظاهری است باید حفظ شود. اگر دقت کرده باشید بیشتر طرح های مدرن بدون آلایش هستند و آن چنان المان های دکوراتیو ندارند. در این اشپزخانه ها از کابینت های گلاس مدرن استفاده می شود که ظاهری مات یا براق دارند و بیشتر به رنگ های روشن دیزاین می شوند.

فنگ شویی آشپزخانه مدرن

رنگ سفید کابینت هایگلاس محبوب ترین رنگ آن است و در صورتی که دیوار و سقف و کف آشپزخانه شما در بازه رنگ های سفید طویسی و یا قهوه ای روشن هستند می توانید ترکیبی زیبا و چشم نواز را شکل دهید که به خوبی با انسان ارتباط برقرار می کند.

فنگ شویی آشپزخانه کلاسیک

در سبک کلاسیک المان های دکوراتیو به وفور دیده می شوند و کابینت هایی که در این سبک نصب می شوند دارای طرح های منبت کاری و کنده کاری شده اند و تاچ ها و سر ستون هایی شلوغ را دارند . در فنگ شویی در سبک کلاسیک نیز باید به این موارد دقت کنید.البته سازگاری رنگ در هر صورت باید رعایت شود. در سبک کلاسیک برای فنگشویی بهتر است از عناصر سنتی و کلاسیک استفاده کنید و نوع چیدمان ظروف و…به گونه ای باشد که قدیمی بودن و کلاسیک بودن را نشان دهد.

فنگ شویی آشپزخانه کلاسیک

چیدن کابینت آشپزخانه یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در فنگ شویی به آن دقت کنید البته این در صورتی است که کابینت های شما از نوع شیشه ای یا ویترین دار باشند و ظروف به راحتی دیده شوند در این صورت بهتر است حتی ظروفی که در معرض دید هستند از نظر رنگ حداقل با درب کابینت ها سازگاری داشته باشند و ترکیبی زیبا را ایجاد کنند مثلا ظرف های طوسی و سفید در کنار کابینت های قهوه ای روشن یک ترکیب زیبا را ایجاد می کند.

آشپزخانه را تمیز کنید!

تمیز کردن بخش های مختلف آشپزخانه و مرتب کردن آن بسیار مهم است. کافییست تصور کنید که باز کردن درب یک کابینت که کاملا به هم ریخته است و بوی خوبی هم ندارند چه تاثیری در شما خواهد داشت و بر عکس باز کردن کابینت یا یخچالی که در ان عناصر به خوبی چیده و دسته بندی شده اند و تمیز است.

آشپزخانه را تمیز کنید!

تمیز بودن محیط آشپزخانه سبب ارتباط بهتر این محیط با انسان می شود و تمیز کردن یکی از مهم ترین اصول فنگ شویی است. آسیایی ها برای تمیز کردن آشپزخانه ها و کابینت های خود از کمترین مواد شیمیایی هم استفاده می کنند چر که معتقدن استفاده از این عناصر ضرر داشته و ارتباط محیط را با روح انسان از بین می برند. اصول تمیز کردن کابینت های آشپزخانه را در این مقاله آذرخش دکور مطالعه کنید.

سایر نکات مهم در فنگ شویی آشپزخانه

در بیشتر خانه های جدید ساخت شاهد استفاده از کفپوش های پی وی سی پارکت لمینت و یا پارکت های چوبی هستیم. ست بودن کفپوش با کابینت بسیار مهم است اگرچه سنت فنگ شویی توصیه می کند که از المان های عمدتا چوبی و طبیعی استفاده شود. پس در صورتی که کف اشپزخانه شما از پارکت ساخته شده باشد می توانید طرحی کامل و اصولی را با نصب کابینت های چوبی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *