سقف کشسان یا کناف

Rate this post

در زمان تصمیم گیری راجع به دکوراسیون داخلی و نوع سقفی که قرار است در یک محیط اجرا شود شناخت انواع سقف هایی که می توانید برای یک محیط اجرا کنید و تفاوت های آن ها با یکدیگر بسیار به شما در تصمیم نهایی کمک می کند. در سقف های کاذب که این روز ها به دو دسته اصلی کناف و کشسان تقسیم می شوند افراد بین دو راهی در انتخاب بین این دو قرار می گیرند اینجاست که مقایسه تفاوت های سقف کشسان و کناف اهمیت پیدا می کند. در ادامه این مقاله نیز مزیت ها و معایب هر کدام از این سقف ها نسبت به یکدیگر را بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا پیشنهاد می کنیم با مراجعه به لینک زیر تمام اطلاعات راجع به سقف های کشی را مطالعه کنید.

سقف کشسان چیست و چه مزیت هایی دارد | روش نصب آن + جدید ترین مدل های سال اجرا شده توسط آذرخش دکور

سقف کناف

کناف بهتایل های روکش دار گچی گفته می شود که برای اولین بار توسط کمپانی کناف المان وارد بازار شدند و هنوز هم با گزشت چند دهه ترند دکوراسیون داخلی در سبک های مختلف هستند. این سقف ها به عنوان یک جایگزین برا سقف های رابیتس و سنتی عرضه شدند.

سقف کناف

مزیت های عمده کناف

 • سرعت بالا در اجرا و نصب کار
 • هزینه کمتر نسبت به سقف های سنتی
 • وزن کمتر
 • افزایش ایمنی سازه با کاهش تراکم وزنی و نسبت مقاومت به وزن بالا
 • امکان اجرای طرح های گوناگون
 • بدون محدودیت در نصب سیستم های نورپردازی
 • امکان اجرای سیستم های جدید سرمایشی و گرمایشی نظیر داکت اسپلیت
 • عایق بودن در برابر صدا برودت و حرارت
 • پوشش مناسب برای تاسیسات ساختمانی
 • امکان نصب دریچه های دسترسی

ایرادات وارده به کناف

 • عدم تراز بودن در یک کد ارتفاعی
 • نصب پانل های کناف به صورت عمود بر حهت سازه های پنل خور ممکن نیست
 • به کار نبردن درزگیری در زمان بتونه کاری
 • عدم مختلط شدن بتونه کناف با پودر ماستیک

تفاوت های سقف کشسان و سقف کناف

سقف های کشسان مزیت های زیادی دارند اما در کنار آن ایراد هایی نیز به آن ها وارد است. یکی از بزرگترین عیب های آن ها نبود تنوع در سیستم های نورپرداری قابل اجرا در آن هاست. اول اینکه لامپ هایی که انتخاب می شوند باید دمای پایینی داشته باشند چرا که سقف در صورت مواجه شدن با حرارت زیاد و به مدت زمان زیاد خراب شده و حالتش بهم می ریزد و لکه می گیرد. در ضمن در صورت استفاده از پارچه های بی کیفیت پی وی سی بوی بد و مشکلات تنفسی برای افراد بوجود می آید به همین دلیل از تیم نصاب معتبر و مجرب در نصب این سقف ها کمک بگیرید.

تفاوت های سقف کشسان و سقف کناف

به طور کل اما برای ساختمان ایی که تازه ساخته می شوند و هنوز دچار انقباض ساختمانی نشده اند کناف گزینه مناسبی نیست و در صورت اجرا در بسیاری از موارد مجبور به دمونتاژ سقف می شوید اما سقف کشسان اینگونه نبوده و انعطاف بالایی دارد در ضمن جدا سازی و نصب دوباره آن بسیار راحت تر است.

مزیت های کشسان نسبت به کناف

در کنار انعطاف بیشتر به خاطر کششی بودن سقف وزن بسیار کمتر نسبت به کناف هم یک مزیت عمده است. ضخامت این سقف ها نیز کمتر است و به همین دلیل بسیار سبک تر از کناف می باشند. در ضمن با وجود نازک بودن سقف در صورت تخریب سقف اصلی در بالا می تواند نسبت به هر متر مربعی که دارد وزن قابل توجهی را تحمل کند و این ایمنی را افزایش می دهد و شاید بتوان گفت که ایمنی سقف های کشسانی بیشتر از کناف است.

انتی باکتریال بودن و کاملا ضد آب بودن نصب آن ها را در بیمارستان ها و استخر ها ممکن می سازد و از طرفی قابلیت چاپ خوری داشته و در هر رنگی پیدا می شوند. سرعت نصب بسیار بالا یکی دیگر از مزیت های مهم آن ها نسبت به کناف است.

مزیت های کشسان نسبت به کناف

سقف های کناف نیاز مند ابزار و زمان بیشتری برای اجرا هستند و باید تیم نصاب در محل ساخت قطعه ها را سر هم کند و زیر سازی را انجام دهد اما سرعت نصب کشسان بسیار بیشتر است و طبعا هزینه کمتری بابت نصب گرفته می شود. در مورد سازگاری با محیط زیست هم می توان به کشسان برتری دارد چرا که برند های جدید تولید کننده از پی وی سی هایی که قابلیت بازیافت دارند بیشتر استفاده می کنند اما کناف در صورت خراب شدن به خاطر ساخته شده از کامپوزیت و گچ زباله ساختمانی محسوب می شود.

تنوع طرح

از آن جا که سقف های کششی خاصیت ارتجاعی دارند طرح های انتزاعی بسیار زیبایی را می توان با آن ها اجرا کرد در ضمن تنوع رنگی بسیار بالا و شفاف و مات بودن سقف ها و امکان نصب طرح های سه بعدی خاص با نورپردازی یک ویژگی مهم برای این مدل سقف به شمار می آید.

در ضمن یکی دیگر از ویژگی های مهم سقف های کشسان جا به جایی راحت آن هاست. یعنی شما می توانید به راحتی سقف را جدا کنید ودر محلی جدید نصب کنید البته بهتر است اینکار را حرفه ای ها و تیم نصاب انجام دهد.

تنوع طرح

مزیت های کناف نسبت به سقف کشسان

سقف های کشسان بسیار نازک هستند این یعنی در برابر اشیا نوک تیز بسیار حساس بوده و احتمال سوراخ شدن و پاره شدن سقف در زمان تمیز کردنشان وجود دارد وباید با دقت بیشتری به نگهداری و تمیز کردن سقف های کشسان بپردازید. سقف های کناف را می توان با سیستم های نوری بسیار متنوعی اجرا کرد که این تنوع در مورد کشسان دیده نمی شود.

ضخامت بیشتر سقف های کناف و تایل های آن نیز مقاومت خوبی را به آن ها دربرابر وزن و اشیا تیز می دهد و نگهداری آن ها راحت تر است. در برابر حرارت مستقیم نیز بسیار دوام دارند و تغییر حالت یا رنگ نمی دهند.

مزیت های کناف نسبت به سقف کشسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *