راهنمای انتخاب رنگ قرنیز

3.5/5 - (2 امتیاز)

در دکوراسیون داخلی جزئیات از اهمیت بسیار بالایی بهره مند هستند و همین جزئیات هستند که در کنار هم کلیتی زیبا را تشکیل می دهند و انتخاب درست بخش های تاثیر گذار در ظاهر هر محیط بسیار مهم است اما متاسفانه بیشتر افراد پس از انتخاب کفپوش دیوارپوش و لوازم خانگی مهم در دکور خانه و یا محیط های دیگر زیاد به قرنیز ها توجه نمی کنند که اشتباه بسیار بزرگی در طراحی داخلی بوده و یک طرح کامل و خلاقانه دکور داخلی بدون قرنیز های مناسب ایجاد نمی شود به همین دلیل انتخاب رنگ قرنیز  و مدل آن بسیار مهم است و از آن چه که فکر می کنید تاثیر بسیار بیشتری روی محیط خواهد داشت.

در این مقاله به شما در انتخاب بهترین رنگ قرنیز و همچنین ست کردن قرنیز با پارکت و لمینت و دیگر المان های دکوراسیون داخلی کمک خواهیم کرد.

کاربرد ها و مزیت های قرنیز

پیش از انتخاب رنگ بهتر است بدانید که قرنیز ها تاثیر بسیار زیادی در دیده شدن سبک دکوراسیون شما دارند. چه سبک مدرن و چه کلاسیک و…در ضمن نصب آن ها نیز تنها محدود به کف و چسبیده به دیوار نمی شود بلکه می توان آن ها را روی سقف و حتی در برخی طرح ها در وسط دیوار هم کار گزاشت البته این مورد کمتر اجرا می شود.

کاربرد ها و مزیت های قرنیز

در ضمن از آن جا که در زیر قرنیز ها کابل ها ولوله ها و.. رد می شوند و به نوعی آن ها را پنهان می کنند خرید قرنیز در بسیاری از مواقع امری واجب است. نصب این المان ها تاثیر به سزایی هم در محافظت از کابل ها و لوله ها دارد و اسیب بسیار کمتری به سیستم های گرمایشی نظیر رادیاتور و…خواهد رسید.

از دیگر مزیت های استفاده از قرنیز و پروفیل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • در صورت نصب کفپوش های شما طول عمر بیشتری خواهند داشت چرا که در برابر ضربه ها یا ترک از کناره های دیوار نقش یک محافظ را ایفا می کنند.
  • از آسیب های رطوبت هنگام تمیز کردن کف و دیوار ها جلوگیری می کند.
  • در صورت نا صاف بودن بخش های دیوار و یا حتی کف آن ها را پنهان می کند و ناصافی ها را حذق می کند.
  • با جلوگیری از راه نفوذ حشرات کمک زیادی به حذق کلی آن ها به خصوص در خانه های قدیمی می کند.

قرنیز ها مدل های مختلفی داشته و با متریال های متنوعی تولید می شوند. برای شناخت انواع قرنیز حتما این مقاله آذرخش دکور را مطالعه کنید.

راهنمای کامل انتخاب قرنیز

بیشتر سوالاتی که در زمینه انتخاب رنگ مناسب قرنیز مد نظر افراد است در رابطه با تیره و روشن بودن آن و یا نوع هماهنگی است که با کفپوش ها دارند. برای مثال ایا ست کردن پارکت لمینت و قرنیز و در واقع انتخاب یک کد رنگی بهتر است و یا استفاده از رنگ های مختلف ظاهر زیبا تری خواهد داشت ؟ در جواب به این پرسش ها باید گفت که هم بستگی به سلیقه شما دارد و هم باید با توجه به طرح کلی فضا این تصمیم ها را اتخاذ کرد.

راهنمای کامل انتخاب قرنیز

مدل و ظاهری که قرنیز ها دارند نیز در هر سک دکوراسیونی تغییر می کند برای مثال اگر شما برای سبک کلاسیک اقدام به خرید می کنید بهتر است نمونه هایی را در نظر بگیرید که ظاهری سنتی و کلاسیک داشته باشند حال می توانید از قرنیز های تمام چوبی که گران قیمت هستند و کنده کاری های پیجیده ای ( عموما با دست ) دارند را بخرید و یا محصولات ساخته شده با پی وی سی و ام دی اف و یا دیگر متریال های رایج.

انتخاب بهترین رنگ قرنیز

قرنیز تیره یا روشن ؟

گفتیم که انتخاب بین دو دسته رنگی تیره و روشن در دکوراسیون داخلی مسئله ایست بسیار مهم و افراد زیادی هستند که نمی توانند یک مورد را به راحتی انتخاب کنند. از آن جا که قرنیز ها یک جز مهم و تاثیر گذار در ظاهر کلی دکور داخلی هستند باید از نظر رنگی در هماهنگی حداکثری با فضا باشند اما این به این معنا نیست که شما حتما باید رنگ ها را ست کنید!

انتخاب بهترین رنگ قرنیز

به طور کلی در صورت نورگیر تر بودن فضا انتخاب رنگ های تیره ای که با رنگبندی کل مکان سازگاری دارند بهتر است اما رنگ ها روشن با دکور ایرانی بیشتر سازگار هستند و رنگ های تیره در سبک های مدرن تر استفاده می شوند.

در ضمن در انتخاب رنگ سوالات زیر را در نظر داشته باشید :

  • دوست دارید بیشتر از رنگ های قوی استفاده کنید و یا خنثی و ملایم ؟
  • می خواهید نگاه بیننده به کدام بخش دکور شما معطوف شود ؟
  • ایا قصد اضافه کردن رنگی جدید را به دکور دارید ؟
  • قصد ست کردن کفپوش را با قرنیز دارید ؟
  • رنگ های رایج و محبوب کدامند ؟

اگر دوست دارید قرنیز های شما خود جلب توجه کنند که این مورد بیشتر در سبک کلاسیک پسندیده است چرا که خود آن ها دارای طرح های خاصی بوده و مبنت کاری و کنده کاری ها زیبایی دارند که باید در هر دکوری دیده شوند استفاده از رنگ های قوی و غالب توصیه می شود. اما در دکور های ساده تر و مدرن که سادگی مد نظر است سعی می شود از رنگ ها خنثی و یا ملایم در بیشتر طرح ها استفاده شود تا کلیت فضا دیده شود.

ترکیب رنگ پارکت لمینت و قرنیز

در بسیاری از طرح های دکوراسیون داخلی جدید از پارکت لمینت ها به عنوان رایج ترین نوع کفپوش استفاده می شود. قیمت پارکت لمینت ها مناسب است و در تنوع بالایی عرضه می شوند و طول عمر خوبی دارند به همین دلیل هم محبوب شده اند. ترکیب رنگ و ست کردن قرنیز و پارکت لمینت یکی از مهم ترین مسئله هایی است که در دکوراسیون باید به ان توجه کرد.

ترکیب رنگ پارکت لمینت و قرنیز

شما یا می توانید قرنیز های خود را با کد رنگی پارکت ها ست کنید برای مثال اگر از قهوه ای روشن استفاده می کنید همین رنگ را برای قرنیز ها انتخاب کنید. ست کردن بیشتر در سبک های ساده یعنی مدرن و نئوکلاسیک دیده می شود. ترکیب رنگ به صورت کنار هم قرار دادن دو گروه رنگی مختلف نیز رایج است شما یا می توانید ترکیب رنگی سرد و گرم را استفاده کنید و یا از رنگ هایی که متضاد هم می باشند و یا حتی رنگ هایی که نزدیک به یکدیگر هستند را با توجه به دکور کل فضا انتخاب کنید.

برای مثال اگر رنگ کفپوش های شما طوسی روشن ( مایل به سفید ) است و نور زیادی هم در خانه تان وارد می شود می توانید با انتخاب یک قرنیز تیره رنگ ( رنگ های نزدیک به مشکی ) ترکیب متضاد  زیبایی را ایجاد کنید.

محبوب ترین رنگ های قرنیز

بیشتر مشتریان مجموعه آذرخش دکور رنگ هایی که در ادامه معرفی می کنیم را برای خانه اداره و یا محیط تجاری خود انتخاب می کنند.

قهوه ای : 

در اینجا منظور از قهوه ای یک کد رنگی نبوده بلکه از رنگ های قهوه ای روشن تا تیره ( سوخته ) از محبوبیت بالایی بهره مند هستند و هم در سبک کلاسیک و هم مدرن و…استفاده می شوند.

طوسی روشن :

از رنگ طوسی روشن در اکثر دکور های مدرن استفاده می شود. طوسی روشن یک رنگ ملایم به شمار می رود و به همین دلیل در طرح های ساده بهتر خودش را نشان می دهد.

سفید :

قرنیز های سفید رنگ نیز محبوبیت بالایی دارند از این رنگ و زیر مجموعه های آن یعنی سفید صدفی و…می تواند هم در سبک مدرن و هم کلاسیک استفاده کرد. سفید هم در قرنیز های ساده و بدون طرح و هم در مدل های دارای کنده کاری و مبنت کاری خودش را به خوبی نشان میدهد.

مشکی :

از رنگ مشکی بیشتر برای ایجاد تضاد در یک دکور مدرن استفاده می شود. در ضمن کمتر پیش می آید که قرنیز های با طرح های پیچیتده و کنده کاری در این رنگ ساخته و سفارش داده شوند و بیشتر مدل های موجود کاملا ساده هستند . اما به خاطر ایجاد یک تعادل در محیط دارای رنگ های روشن مشکی محبوبیت زیادی دارد.

محبوب ترین رنگ های قرنیز

سایر نکات مهم در انتخاب رنگ قرنیز

به مکان نصب قرنیز دقت کنید در بعضی طرح ها قرنیز را حتی در وسط دیوار نیز نصب می کنند البته اینکار معمولا به صورت ترکیبی بوده و در بسیاری از آن ها آینه دکوراتیو نیز استفاده می شود. رنگ بندی فرش ها را در نظر داشته باشید و سعی کنید هماهنگی خاصی بین رنگ فرش کفپوش و قرنیز را ایجاد کنید. همیشه به تعادل رنگی دقت کنید و سعی کنید از هر دو نوع رنگ های تیره و روشن در دکور خود بهره ببرید.

در مورد قرنیز هایی که در بین سقف ودیوار تصب می شوند هم می توانید نوع سقف خانه را در نظر داشته باشید و ابزار کار یکی از مهم ترین فاکتور هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *