راهنمای انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک

4.7/5 - (23 امتیاز)

انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک : یکی از فاکتورهای طراحی و دکوراسیون داخلی استفاده از کاغذ دیواری است. انتخاب کاغذ دیواری برای قسمت های مختلفی مانند اتاق خواب، آشپزخانه و حتی اتاق خواب کودک باید با دقت انجام شود؛ زیرا مدل و طرح و رنگ انتخاب شده میتواند روی افراد آن محیط بسیار تاثیر گذار باشد.

کاغذ دیواری اتاق کودک باید چگونه باشد ؟
کودک شما با توجه به اینکه دوران رشد مختلفی را بعد از تولد میگذراند، کاغذ دیواری وی باید از طرح و نقش های مختلف، جذاب و همچنین مناسب با سن وی انتخاب شود که این کمک به رشد و شکوفایی استعدادهای او میکند. علاوه بر این بهتر است این طرح روی دیوار بعد از مدتی با توجه به رشد کودک تغییر کند.

راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک

فضای اتاق کودکان

اتاق بچه‌ها بسته به سن کودک، باید متناسب با روحیات و سن او دیزاین شود. اتاق کودک برای خوابیدن، استراحت، بازی کردن، تحصیل، به عنوان فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به وی در انجام کارهایی که علاقه دارد کمک کند و تاثیر بسیاری بر روح و روان کودک دارد. جدید ترین طرح های کاغذ دیواری اتاق کودک را در این بخش آذرخش دکور مشاهده کنید.

راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک

ویژگی های کاغذدیواری مناسب اتاق کودک

کودکان نوپا در چند سال اول زندگیشان، آن‌ها اغلب در سراسر خانه پرسه می‌زنند و زمان زیادی را در اتاق‌هایشان می‌گذرانند و ترجیح می‌دهند با خواهر و برادر و پدر و مادر خود باشند. زمانی که رشد میکنند، این خصوصیات تغییر می‌کند و تمایل دارند کمی بیشتر از قلمرو خود لذت ببرند.

اگر فکر میکنید که اینطور نیست، ممکن است به این دلیل باشد: آن‌ها به اتاق خود به عنوان اتاق خسته‌کننده فکر می‌کنند، یا توسط رنگ‌ها، الگوها، نقش و نگار های زیاد در اتاق خود غرق می‌شوند . راهنمای اندازه گیری متراژ کاغذ دیواری را در این مقاله از آذرخش دکور مطالعه کنید.

در اینجا برخی از قوانین کلی که به ارائه یک محیط مثبت به کودک کمک خواهند کرد آورده شده‌است :

نباید از کاغذ دیواری شلوغ استفاده شود

 • از رنگ‌های روشن و الگوهای ظریف در اتاق‌های کوچک استفاده کنید؛ آن‌ها اتاق را باز نشان خواهند داد.
 • کاغذ دیواری رنگی انتخاب کنید؛ رنگ‌های گرم باید اولویت داده شوند، رنگ‌های خنک برای مناطق آرامش‌بخش مناسب تر هستند.
 • استفاده از عناصری مانند مجموعه ای از حیوانات و یا انیمیشن های مورد علاقه کودکان. ( استفاده از پوستر های سه بعدی )
 • در صورت استفاده از کاغذ دیواری شلوغ مبل و یا صندلی کودک را با رنگ ساده انتخاب کنید.

محبوب ترین طرح هی کاغذدیواری اتاق کودک

تم ها و طرح های بسیاری هستند که استفاده از آن ها در فضای کودکانه رایج است و شما باید ببیشتر با توجه به سن و جنسیت کودک خود این تم ها را انتخاب کنید در رابطه با سن در بخش بعدی نکات مهم را برای گروه های سنی که کودک در نظر گرفته می شوند عنوان کرده ایم. اما برای جنسیت به طور کلی می توانید برای دو گروه پسر و دختر طرح های زیر را در نظر بگیرید.

پسرانه :

 • رنگ های شاد بیشتر آبی سبز و قرمز
 • طرح های برنامه کودکی ( مثلا مرد عنکبوتی )
 • طرح های نجومی و ستاره ای
 • حروف انگلیسی
 • طرح های ورزشی مخصوص فوتبال

قیمت کاغذ دیواری پسرانه را در اینجا بررسی کنید

محبوب ترین طرح هی کاغذدیواری اتاق کودک

دخترانه : 

 • رنگ های شاد اعم از صورتی زرد نارنجی و…
 • تم شخصیت های کارتونی دخترانه مثل سیندرلا
 • طرح گل و گیاه با رنگ های شاد
 • کاغذ های مونوکروم
 • حرف های انگلیسی

دخترانه : 

رنگ کاغذ دیواری مناسب کودکان

بار ها اشاره کرده ایم که انتخاب درست رنگ برای اتاق کودک چه برای کاغذ و چه چیز های دیگر بسیار مهم است و از نظر روانشناسی ثابت شده است که رنگ بندی های درست و یا غلط چه اثراتی می توانند در روحیه بچه ها بگذراند. به طور کلی رایج ترین رنگ هایی که در دکوراسیون داخلی استفاده می شوند شامل

رنگ کاغذ دیواری مناسب کودکان

گروه خنثی 

 • خاکستری
 • سفید
 • مشکی
 • کرم

رنگ های گرم

 • قرمز
 • نارنجی
 • سرخابی

رنگ های سرد

 • آبی
 • سبز
 • بنفش

انتخاب درست کاغذ دیواری کودکانه

مراحل مختلف رشد کودکان

مراحل مختلف رشد و نمو کودک، که به سن و سال او مرتبط هستند، درک و علایق وی را مشخص می‌کنند. این می‌تواند یک نشانگر بسیار مفید برای انتخاب کاغذ دیواری اتاق‌خواب‌ او باشد.

کودکان یا نوزادان – اولین سال زندگی

بسیاری از والدین باید قبل از تولد کودک، نکاتی را برای اتاق در نظر بگیرند. بیشتر والدین در هنگام انتخاب کاغذ دیواری ها، به مدل‌های کلاسیک بارنگ‌های روشن و با الگوهای جانوری عجیب و یا داستان تخیلی روی می آورند. اما چه چیزی کودک را قادر می‌سازد بیشتر درک کند یا ببیند؟

زمانی که نوزادان متولد می‌شوند، بینایی آن‌ها محدود به حدود ۲۰ تا ۳۰ cms است؛ آن‌ها عمدتا بر چهره پدر و مادرشان تمرکز می‌کنند. کودک عمدتا تقابل نور – تاریک را خواهد دید. بعد از مدتی، چهره‌های دیگر کم‌کم مشخص می‌شوند.

کودکان از مشاهده چهره‌ها و تقلید از حالات صورت دیگران یاد می‌گیرند. در حدود یک تا دو ماه بعد از تولد، شروع به تمرکز بر روی اشیا و حرکات می‌کنند. رنگ‌های اصلی مثل قرمز، زرد و آبی توجه آن‌ها را بیشتر جلب می‌کنند. در این سن آن‌ها هنوز قادر نیستند بین درجات مختلف رنگ تمایز قائل شوند.

مراحل مختلف رشد کودکان

اما به زودی کودک قادر خواهد بود که یک شی را از دور ببیند و بازوهایش را دراز کند تا آن را لمس کند. چشم‌ها بیشتر و بیشتر به محیط سازگار می‌شوند و اتاق آن‌ها به منطقه‌ای از اکتشاف دیداری تبدیل می‌شود. زمانی که یک کودک به اولین سالگرد تولد خود می‌رسد، دید آن‌ها تا حدود ۵۰ % رشد کرده‌است.

دانستن در مورد این پارامترهای رشدی در زمان انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اتاق کودک کمک می‌کند، کمک می‌کند. نباید در انتخاب رنگ کاغذ دیواری فقط به رنگ های صورتی،آبی و یا دیگر رنگ های روشن اکتفا کنید، چون نوزادان عمدتا رنگ‌های اصلی را می‌بینند.

به عنوان مثال یک دیوار با ترکیبی از اشکال حیوانات، گل‌ها و درختان در رنگ‌های اصلی، چشم نوزاد را بیشتر جذب می‌کند چون به تدریج جزئیات بیشتری را کشف می‌کند.

کودکان نوپا بین سنین ۱ تا ۳ سال

کودکان در طی ۱۲ ماه اول زندگیشان در بسیاری از گام‌های کوچک رشد می‌کنند. از سن یک سالگی، آن‌ها کودکان نوپا در نظر گرفته می‌شوند اما رشد خیلی سریعی دارند. برای مثال، بینایی آن‌ها خیلی سریع افزایش می‌یابد. این شامل بینایی سه‌بعدی، بینایی و دید رنگی است که به این معنی است که کودک بهتر می تواند بین رنگ‌ها تفاوت قائل شود.

کودکان نوپا بین سنین ۱ تا ۳ سال

انتخاب کاغذ دیواری کودک مناسب سنین 1 تا 3 سال

کاغذ دیواری این کودکان باید ترکیبی از رنگ های شاد بوده تا کودک بتواند با آنها ارتباط برقرار کند. این همچنین به آشنا شدن کودک به رنگ های مختلف کمک میکند.

کودکان بین ۳ تا 6 سال

بسیاری از کودکان بین سنین ۳ تا ۶، بخشی از روز خود را در مهد کودک یا مدرسه می‌گذرانند. در اینجا، دانش آن‌ها از جهان بهبود یافته و تقویت می‌شود و مهارت‌های اجتماعی مهمی را انتخاب می‌کنند. کودکان با همسالان خود ملاقات می‌کنند و درباره نظم، سلسله‌مراتب و قوانین تعامل انسانی یاد می‌گیرند. هر روز انباشته از انبوهی از تاثرات جدید است.

کاغذ دیواری سنین 1 تا 3 سال
اتاق مخصوص بچه در این سن نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این سن، کودکان زمان بیشتری را در اتاق‌خواب خود صرف می‌کنند تا بازی کنند و وقایع روز را بازتاب دهند. آن‌ها علاقه بیشتری به محیط اطراف خود دارند و ایده‌های خود را با توجه به رنگ‌ها و نقش و نگارها در تزیین دیوار در اتاق‌خواب خود دارند. این سن، سنی است که پسران و دختران تمایل دارند اولویت‌های طراحی متفاوتی داشته باشند.

بسیاری از دختران در این سن حیواناتی مثل گربه، سگ، اسب، همچنین موجوداتی خیالی مانند تک‌شاخ و یا مناظر زیبا با قلعه هستند. اما حیوانات باغ‌ وحش و جزایر دزدان دریایی نیز در صدر این فهرست قرار دارند. فروش ویژه انواع طرح های کاغذ دیواری دخترانه برای سنین مختلف

پسرها اغلب به ماشین‌ها، هواپیماها و کشتی‌ها علاقه دارند. صحنه‌های سیرک یا حیوانات وحشی نیز مورد محبوب آنها نیز می باشد. به این علایق توجه کرده و درهنگام خرید کاغذ دیواری تمام این نکات را در نظر بگیرید.

انتخاب کاغذ دیواری کودکان 3 تا 6 سال

از لحاظ رنگ، هر دو جنس حق انتخاب دارند (یعنی فقط خود را محدود به نور سنتی آبی و صورتی نمی‌کنند). با این حال، به نظر می‌رسد که دختران تمایل به انتخاب رنگ‌های صورتی یا بنفش دارند. پسران اغلب رنگ‌های قوی‌تر مانند رنگ‌های قرمز و نارنجی یا خنک از رنگ‌های آبی و خاکستری را ترجیح می‌دهند.

انتخاب کاغذ دیواری کودکان 3 تا 6 سال

جهت مشاوره و خرید حضوری می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سفارش خود را از طریق وب سایت و یا مراجعه به شرکت ( حضوری ) انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *