انتخاب رنگ بندی در دکوراسیون

5/5 - (3 امتیاز)

دکوراسیون یک اصل مهم در مکان هایی که انسان در آنها رفت و آمد دارد است . محل کار، محل زندگی و هر مکان دیگری بسته به نوع کاربردی که دارند دکور آنها نیز متناسب با آن تغییر می کند. انتخاب رنگ بندی در دکوراسیون یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید در نظر گرفته شود ، که معمولا افراد در زمینه ی چیدن رنگ ها در کنار هم با مشکل رو به رو می شوند .

طبق نظر روانشناسان رنگ محیط در روحیات انسان ها در دراز مدت تاثیر زیادی دارد . نحوه انتخاب رنگ بندی در دکوراسیون عامل بسیار مهم هم در ضاحر ، و هم در باطن به حساب می آید. 

 عوامل زیادی در دکوراسیون داخلی تاثیر گذار است  که از مهمترین آنها می توان کفپوش،کاغذ دیواری،قرنیز،پرده و … را نام برد . 

نحوه انتخاب رنگ بندی در دکوراسیون

آشنایی با رنگ ها 

هر رنگ دارای سه مشخصه است ته مایه(Hue)غلظت(saturation)،درجه ی تیره-روشنی(Value) .

  •  ته مایه ی هر رنگ در اصل خود رنگی است که به آن اطلاق می شود (زرد ، آبی،…)
  • به عبارت ساده پر رنگ بودن یا کمرنگ بودن یک نوع رنگ را غلظت آن می نامند که مقداری بین 0 تا 100 را می گیرد
  • ارزش هر رنگ یعنی هر رنگ می تواند از سفید ترین مقدار خودش تا سیاه ترین مقدار را بگیرد .

حالا که مقداری با خصوصیات رنگ ها آشنا شدید می توانیم مقداری هم در مورد تاثیر رنگ ها در نیز صحبت کنیم . رنگ های گرم و رنگ های سرد بیشترین تاثیر را از نظر دیداری برای انسان دارند .رنگ های گرم مثل قرمز،نارنجی،زرد گرم هستند به همین جهت به محیط انرژی می بخشند معمولا برای پذیرایی بهتر است از ترکیب این رنگ ها استفاده کنید .

رنگ های سبز،آبی،بنفش رنگ های سرد هستد که بیشتر به عنوان رنگ های آرامش بخش از آنها یاد می شود. از ترکیب رنگ های سرد می توانید برای اتاق های خواب استفاده کنید تا در هنگام استراحت برای آرامش بیشتر به شما کمک کنند.

تعیین رنگ در دکوراسیون داخلی

تعیین رنگ در دکوراسیون داخلی

مجتمع های تجاری ، واحد های مسکونی ،رستوران ها و مکان های دیگر هر یک دارای نقش رنگی متفاوت هستند. برای واحد های مسکونی بهتر است از رنگ های موجود در طبیعت بهره ببریم.

سقف خانه می تواند مانند آسمان روشن باشد و زمینه ی خانه به رنگ تیره مانند رنگی که خاک بر روی زمین دارد.

انتخاب رنگ کفپوش

انتخاب رنگ کفپوش

کفپوش ها یکی از مهمترین عوامل در دکوراسیون داخلی به حساب می آیند، اینکه برای پوشاندن کف محل از پارکت یا پارکت لمینت یا انواع دیگر از کفپوش ها استفاده می کنید مهم است ولی نه به اندازه ی انتخاب رنگ کفپوش!

انتخاب رنگ کفپوش ها با متراژ واحدی که می خواهید کفپوش را برای آن تهیه کنید رابطه دارد. اگر محیطی که می خواهید برای آن کفپوش تهیه کنید از متراژ پایینی برخوردار است انتخاب مناسب رنگ کفپوش برای شما می تواند رنگ های روشن تر باشد .

رنگ های تیره معمولا به علت نشان ندادن آلودگی ها بر روی سطح خود بیشتر برای پذیرای استفاده می شود ، اما باید بدانید اگر پذیرایی شما از متراژ پایینی برخوردار است بهتر است از رنگ های روشن برای پوشاندن آن استفاده کنید .

این نکته دقیقا برای اتاق خواب ها نیز صدق می کند و البته رنگ های تیره خیلی برای اتاق ها مناسب نمی باشد و بهتر است از رنگ های سرد برای گرفتن آرامش بیشتر در اتاق ها استفاده کنید.

رنگ های روشن با طرح های عمودی می تواند بهترین انتخاب برای فضاهای کوچک باشد ، با این حال اگر هنوز هم اسرار به گرفتن کف پوش با رنگ تیره دارید ، سعی کنید که مبلمان و دیگر وسایل آن محل را به رنگ روشن تهیه کنید تا فضا مناسبتری را برای شما ایجاد کند.

محصولا آذرخش دکور،نماینده ی فروش بهترین برند های پارکت لمینت را در این صفحه می توانید مشاهده کنید.

انتخاب رنگ قرنیز و پروفیل

قرنیز های نوار های از جنس سنگ ،چوب ،پلاستیک ، بتن یا سیمان می باشند . قرنیز ها را  در لبه های دیوار ،برای محافظت از نازک کاری لبه های دیوار ،در برابر برخورد احتمالی اسباب و اثاثیه استفاده می کنند .همچنین قرنیز ها مانع نفوذ آب و رطوبت به درون دیوار ها از قسمت کف می شوند .

انتخاب رنگ قرنیز ها نیز مانند کفپوش برای محیط هایی با متراژ کوچکتر بهتر است از رنگ های روشن و برای محیط هایی با متراژ بالا بهتر از از رنگ های تیره استفاده شود .البته اگر محیط شما دارای پارکت لمینت و یا از انواع دیگر کفپوش ها است ، می توانید قرنیز های خود را مقداری تیره تر از رنگ کفپوش انتخاب کنید .این کار با ایجاد یک قالب در اطراف محیط کار شده می تواند زیبایی خاصی را به محیط القا کند.

البته رنگ قرنیز ها را می توانید بسته به محیط تغییر دهید ، مثلا قرنیز های آشپزخانه را با رنگ کابینت ها یا کمی روشن تر و یا تیره تر به سلیقه ی خودتان انتخاب کنید، و یا در پذیرایی می توانید این کار را با ست کردن رنگ قرنیز با شومینه امتحان کنید

انتخاب رنگ کاغذ دیواری

انتخاب رنگ کاغذ دیواری

رنگ دیوار ها می توانند پایه ای برای در نظر گرفتن رنگ سایر اثاثیه ی منزل باشند. اگر می خواهید بیشتر وسایل خانه ی شما به چشم بیاید بهتر است رنگ دیوار ها را کمرنگ انتخاب کنید، و وسایلی مثل مبل ها را به رنگ تیره تری تهیه کنید .

البته می توانید برای زیبا تر کردن دیوارهای محل مورد نظر از کاغذ دیواری های طرح های دار نیز استفاده کنید .

سه رنگ اصلی قرمز ،زرد و آبی هستند که از ترکیب رنگ آنها سبز ،نارنجی و بنفش به وجود می آید .با استفاده از ترکیب این شیش رنگ میلیون ها رنگ تولید می شود که نسبت به نیاز افراد و برای محیط های مختلف استفاده می شود.  رنگ دیوار ها هم دقیقا بسته به سلیقه و روحیات افراد می تواند برای آنها تغییر کند.  برای اشنایی با انواع کاغذ دیواری و قیمت آنها می توانید وب سایت آذرخش دکور را مشاهده کنید.

انتخاب رنگ بندی پرده برای دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ پرده برای دکوراسیون داخلی

پنجره ها از قسمت های مهم هر محل هستند که معمولا با انواع مختلف پرده آنها را می پوشانیم. معمولا اولین چیز در دکوراسیون که به چشم افراد می آید نور ورودی به محیط است که از پنجره ها به داخل تابیده می شوند . از طرفی  چون پرده ها نزدیکترین عنصر به پنجره ها هستند می توان گفت یکی از مهمترین عوامل در دکوراسیون داخلی انتخاب پرده و رنگ مناسب برای آنها است.

انتخاب رنگ برای پرده ها به نسبت استفاده ی افراد بستگی دارد . برخی تنها برای جلوگیری از ورود نور از پرده استفاده می کنند که داشتن استر برای اینگونه افراد ضروری است، همچنین آنها می توانند از رنگ های تیره در ساختار اصلی پرده استفاده کنند که از ورود نور به مقدار زیادی جلوگیری شود.

دسته ی دیگر افرادی هستند که می خواهند پرده ی منزل آنها با دکوراسیون قسمت های دیگر منزل هم خوانی داشته باشد ، در این صورت می توان رنگ پرده را نسبت به رنگ دیوار و زمینه ی محیط انتخاب کرد .

پرده های زبرا از انواع پرده های موجود در بازار هستند که در عین جلوگیری از ورود نور در زیبایی محیط نیز تاثیر زیادی دارند . برای مشاهده ی قیمت و مدل های پرده های زبرا می توانید به این قسمت مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *