آسیب موریانه به پارکت لمینت

4.8/5 - (6 امتیاز)

پارکت لمینت و پارکت های چوبی از کفپوش های زیبا و جذابی است که میتواند نمای داخلی خانه را به طور کلی تغییر دهد و ظاهر لوکس و جذابی به آن ببخشد. برخی از افراد هنگام خرید این کفپوش ها نگران هستند که آسیب موریانه به پارکت لمینت و پارکت چوبی چه میزان است ؟ در مورد این کفپوش و اینکه آیا میتواند مورد آسیب حشرات قرار گیرد یا نه در ادامه توضیحاتی داده شده است.

آیا پارکت لمینت موریانه میزند؟

موریانه چیست و آیا به پارکت لمینت ها آسیب میزند؟

موریانه حشره ای است که بدنی نرم به رنگ شیری ، زرد کمرنگ و یا قهوه ای دارند. موریانه ها به سه دسته تقسیم میشوند؛

 • موریانه های خاکی
 • موریانه های چوب خشک
 • موریانه های چوب مرطوب

به دلیل اینکه تغذیه موریانه ها از چوب است، نوعی خطر برای محصولات چوبی به ویژه پارکت ها به حساب می آیند. برخی از آنها می توانند سقف های چوبی را دچار آسیب های جدی و جبران ناپذیر کنند.

موریانه به صورت زیرزمینی زندگی میکنند و از طریق راه های زیرزمینی میتوانند به داخل خانه راه پیدا کنند. اگر برای جلوگیری از تکثیر آنها هیچ اقدامی انجام نشود به راحتی میتوانند از طریق حفر تونل هایی زیر زمینی به پارکت لمینت ها یا پارکت های چوبی آسیب وارد کنند.

بیشتر انواع موریانه هایی که در ایران وجود دارند، از نوع زیرزمینی هستند که از این طریق میتوانند خود را به محیط داخلی خانه رسانده و تغذیه خود را از طریق محصولات چوبی تامین کنند و یا برای خود خانه بسازند.

خورده شدن چوب توسط موریانه

موریانه عامل خطر جدی برای کفپوش های ساخته شده از چوب است که در مناطق گرم و مرطوب نصب می شوند. برای جلوگیری از این خطر بهتر است از چوب هایی استفاده شود که در مقابل موریانه مقاوم هستند.

نکاتی در ادامه وجود دارند که در نفوذ ناپذیری چوب در مقابل حملات موریانه ها تاثیر فوق العاده ای دارند؛

نوع چوب استفاده شده در کفپوش ها

انواع مختلفی از چوب ها وجود دارند که کمتر مورد آسیب موریانه ها قرار میگیرند. قسمتی از چوب که دارای سلولز است، بیشتر مورد حمله موریانه قرار میگیرد و چون مغز چوب دارای سلولز کمتری میباشد، علاقه ای به این قسمت ندارند.

برخی از چوب ها موجود هستند که در مقابل نفوذ حشره مقاومتی ندارند ولی دارای متریالی هستند که برای موریانه جذابیتی نداشته و از آن تغذیه نمیکند. از بین چوب ها اولین چوبی که این قابلیت را دارد چوب سدار است که در انواع مختلفی مانند رد سدار، وسترن رد سدار و سدار زرد موجود میباشد.

انتخاب پارکت مقاوم در مقابل موریانه

آسیب موریانه به پارکت لمینت

یکی دیگر از انواع چوب هایی که برای جلوگیری از خورده شدن موریانه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و مقاومت فوق العاده بالایی دارد ، چوب بلوط است که نوع White oak و chestnut oak بیشتر برای این منظور به کار برده میشود.

این نوع چوب برای تولید کفپوش های پارکت لمینت بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و یکی از پرطرفدارترین چوب هاست. این چوب علاوه بر مقاوم بودن در مقابل موریانه، در انواع طرح و رنگ های مختلفی موجود میباشد و از گزینه های مناسب برای ساخت پارکت لمینت است.

چوب Redwood به دلیل رنگ زیبایی که دارد طرفداران زیادی دارد و برای موریانه جذابیتی خوراکی ندارد.

نوع دیگر چوب های Cypress به ویژه Arizona cypress، bald cypress و Tidewater (red) cypress نیز از دیگر چوب هایی هستند که باز هم جذابیتی برای موریانه ها ندارند. به دلیل داشتن دوام و ظاهر زیبا همراه با رنگ های روشن و رگه های صاف، به چوبی مناسب برای کاربرد در فضاهای بیرونی و داخلی تبیل شده است.

 چوب های مقاوم در برابر حمله موریانه

 • گیلاس سیاه (Black cherry )
 • گردوی سیاه (Black walnut)
 • Chestnut
 • Honey mesquite

چوب هایی سختی مانند چوب گردو، گیلاس به دلیل داشتن قیمتی بالاتر کمتر در ساخت محصولاتی همچون مبلمان مورد استفاده قرار میگیرند. حتی وجود برخی از آنها برای ساخت پارکت لمینت بسیار نادر است این از دلایل مهم بالا بودن قیمت آنها است.

در نتیجه اگر در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنید سعی کنید برای خرید پارکت لمینت حتما این نوع چوب ها را در نظر داشته باشید. اگرچه قیمت بالاتری نسبت به بقیه دارند ولی مشکلاتی از جمله موریانه را در بر ندارند از مقاومت بالایی نسبت به آن برخوردارند.

کفپوش های مناسب برای حیوان خانگی کدامند ؟ اگر شما هم حیوان خانگی دارید و نمی دانید کدام کفپوش را انتخاب کنید حتما این مقاله آذرخش را مطالعه کنید.

چوب های فراوری شده

چوب های فراوری شده

یکی از فرآیندهایی که روی گونه های مختلفی از چوب ها انجام میشود، فرآیند اشباع است که به این نوع چوب ها، چوب های فراوری شده میگویند. در این نوع فرآوری، تمامی منافذ چوب با استفاده از مواد شیمیایی پر و اشباع میشود و این دلیل بر نفوذ ناپذیر شدن چوب در برابر پوسیدگی و حمله حشرات خواهد شد.

ترکیب چوب و فیبر

برخی از محصولات کامپوزیت که تهیه شده از ترکیب چوب و پلاستیک هستند در مقابل نفوذ حشرات و به خصوص موریانه ها مقاومت بالایی دارند . توصیه میشود برای استفاده از محصولات، از تولیدات چوب طبیعی استفاده نکنید چرا که سریعا مورد حمله موریانه قرار خواهد گرفت.

پارکت لمینت و موریانه

سوال آیا پارکت لمینت موریانه میزند یا خیر باید گفت پارکت لمینت ها در مقایسه با پارکت های چوبی در برابر این گونه خطرات مقاومت بالاتری دارند. زیرا در سخت کفپوش لمینت ها از مواد ترکیبی مقاومت استفاده شده است. نکته دیگری هم به این مساله مربوط است و آن هم زیرسازی درست پارکت لمینت است . در صورتی که زیر سازی و نصب پارکت لمینت با استفاده از فوم سایلنت انجام بگیرد ، خطری آن را تهدید نمیکند.

چگونگی مبارزه با موریانه ها

چگونگی مبارزه با موریانه ها

مقابله با موریانه :

 • مسیر موریانه ها را تا جایی که امکان دارد در درون ساختمان از بین ببرید.
 • اطراف ساختمان و یا محلی که موریانه وجود دارد را سمپاشی کنید.
 • در فضای مورد نظر تهویه مناسب تهیه شود
 • هر سوراخ و چاله ای که فکر میکنید موریانه از آن به داخل خانه نفوذ میکند را مسدود کنید.
 • محیط منزل را تا حدی امکان خشک نگه دارید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *