چیدن کابینت آشپزخانه

5/5 - (2 امتیاز)

ظاهر کابینت ها تنها چیزی نیست که در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد بلکه یک طرح بسیار زیبای کابینت هم بیرون و هم درون جذابی دارد منظورمان این است که چیدن کابینت آشپزخانه هم بخشی از دکوارسیون زیبا محسوب می شود و تنها نباید جنبه ظاهر بیرونی را در نظر داشت. در این مقاله قصد داریم در رابطه با چیدمان کابینت های آشپزخانه نکاتی را عنوان کنیم و در کنار زیبا ترین مدل های چیدمان را نشان دهیم.

روش چیدمان کابینت آشپزخانه

یک نکته مهم که در چیدمان فضای داخل هر نوع کابینتی به شما کمک می کند این است که به درستی تعداد کشو هایی که نیاز دارید را انتخاب کنید. طراحان داخلی باور دارند که هرچه تعداد کشو ها با ارتفاع های مختلف ( عمق کشو – عرض و وطول آن) بیشتر باشد شما راحت تر می توانید کابینت های منظمی را بچینید. مخصوصا برای آشپزخانه های ایرانی که وسایل بسیار زیادی را نگهداری می کنند.

روش چیدمان کابینت آشپزخانه

تعدد کشو ها سبب می شود تا شما ظروف مختلف راحت تر دسته بندی و طبقه بندی کنید اما این طرح خاص زمانی ممکن است که شما فضای زیادی را در اختیاز داشته باشید در صورت داشتن آشپزخانه کوچک پیشنهاد می شود به جای کابینت های زمینی و دیواری بخشی از کار را به صورت کمدی اجرا کنید. کابینت های کمدی در حال مد شدن در بازار هستند به خصوص در این زمان که بیشتر آشپزخانه های خانه های کوچک مساحت کمی دارند.

پس انتخاب درست کابینت و بخش های آن یعنی کشو ها قفسه بندی و نوع خود کابینت ها بسیار مهم است و در صورتی که طرحی درست را انتخاب کنید می توانید به بهترین شکل ممکن چیدمان را انجام دهید.

نحوه چیدن وسایل در کابینت ها

پیش از اینکه کار چیدن کابینت آشپزخانه را شروع کنید باید بدانید که از کدام وسایل چقدر استفاده می کنید آن هایی که هر روز کاربرد دارند باید در بخش های در دسترس قرار گیرند برای مثال در هر آشپزخانه ای ستی از چند چاقو به صورت روزانه استفاده می شود و  آن ها معمولا درون کابینت ها نمی روند و روی کابینت و در جایی مخصوص قرار داده می شوند. در مورد ظروف نیز همین موضوع صدق می کند.

برای درست چیدن کابینت ها شما باشد ظروف پر کاربرد را جدا کنید و ان هایی که کمتر استفاده می شوند را هم در بخش های دیگر قرار دهید این کار مزیت هایی به همراه خواهد داشت : در کنار راحت تر بودن پیدا کردن ظروف متنوع شما برای دستیابی به ظرف های خاص هم مشکلی نخواهید داشت و بدون به هم ریختن دیگر ظرف ها آن چه که می خواهید را به راحتی برخواهید داشت. بدیهی است که هرچه کابینت های شما بیشتر باشند و فضای بزرگتری را در اختیار داشته باشید می توانید راحت تر چیدن ظرف در کابینت ها را انجام دهید.

در ضمن در هر آشپزخانه ای ظرف ها و وسایلی هستند که استفاده نمی شوند مسلئه این نیست که شما هر روزو یا سالی یکبار از وسایل استفاده می کنید به هر نحوی در هر خانه ای چند مورد ظرف و وسایل آشپزخانه پیدا می شوند که هرگز کاربردی دارند حال ممکن است قدیمی باشند و یا خراب شده باشند در هر صورت آن ها را باید خارج کنید.

نحوه چیدن وسایل در کابینت ها

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم شما باید بین وسایلی که روزانه استفاده می کنید و دیگر وسایل فرق بگذارید و در چیدمان آن ها دقت کنید به گونه ای که کاملا در دسترس باشند در ضمن معمولا آن قسمتی که شما به عنوان دکوراتیو استفاده می کنید هم نباید شامل وسایلی باشد که روزمره به کار برده می شوند.

پس بهتر است چاقو ها قاشق چنگال ها و …را که هر روز برای هر وعده غذایی استفاده می کنید را در یک کشو کابینت و یا در یک جای مخصوص که روی کانتر قرار می گیرد قرار دهید. بشقاب ها و ظروفی که هر روز استفاده می شوند نیز باید در یک یا دو کشو قرار گیرند. برای ظرف های بزرگ یعنی تابه ها و قابلمه ها هم می توانید آن ها را با توجه به جنسشان ( مسی – روی و…) تقسیم بندی کنید. اما آن هایی که برای استفاده خودتان است را در یک بخش از کابینت ( یک قسفه بزرگ ) قرار دهید و باقی را در سایر بخش ها که کمتر در دسترس است بچینید.

نظم دادن به کابینت آشپزخانه

بیشتر افراد کار چیدمان و تقسیم بندی را به خوبی انجام می دهند اما باز هم نمی توانند به آن نظمی که می خواهند برسند. در این وضعیت پشنهاد می کنیم از انواع نظم دهنده ها استفاده کنید. نظم دهنده های کابینت مدل های بسیار مختلفی دارند برخی از آن ها داخل کشو ها قرار می گیرند و برخی دیگر به دیوار و یا دیواره داخلی درب کابینت نصب می شوند.

چیدمان وسایل ضروری کابینت آشپزخانه

برای مثال می توانید برخی از وسایل را که امکان آویزان شدن دارند را به نظم دهنده های اویزی متصل کنید. اما نظم دنده ها در کشو ها بیشتر کاربرد دارند برای مثال شما با استفاده از تکه های پلاستیکی یا چوبی و…فضای مخصوص هر گروه ظرف را مشخص می کنید و سپس آن ها را روی هم می نچینید. مثلت بشقاب های میوه خوری در یک بخش و دیگر بشقاب ها با سایز های کوچک تر و بزرگتر در بخش ثابت و مخصوص به خود قرار داده شوند.

چیدمان قفسه کابینت یا قفسه دیواری آشپزخانه

شما می توانید هم در کابینت ها و هم روی دیوار از قفسه بندی استفاده کنید. قفسه ها مدل های مختلفی دارند و هم در کنار کابینت های مدرن و هم کلاسیک می توان از تنوع بالای آن ها بهره برد. این قفسه ها از آن جا که دید دارند بهترین گزینه برای قرار دادن تزئینی ترین وسایل در آشپزخانه هستند اگرچه قرار دادن ظروفی که از آنها بهره می برید هم روی آن ها مانعی نداشته در کل می توان از قفسه های دیواری استفاده های زیادی کرد یعنی هم روی آن ها وسایلی را قرار داد و هم به ان ها مواردی را آویز کرد.

چیدمان قفسه کابینت یا قفسه دیواری آشپزخانه

در مورد قفسه های داخلی می توانید برای مرتب کردن کابینت از استند های مختلف و در سایز های گوناگون استفاده کنید.

چیدن بشقاب و کاسه در کابینت

نکاتی که در قسمت های پیشنین گفته شد همگی برای چیدمان بشقاب و کاسه ها در کابنیت ها صدق می کنند. برای چیدن کابینت آشپزخانه بهتر سعی کنید از استند ها استفاده کنید مزیتی که آن ها دارند این است که به خوبی سب مدیریت کردن فضای داخلی می شوند. از طرفی چیدن درست بشقاب ها و کاسه ها بسیار مهم است چرا که اکثرا جنسی شکننده دارند و باید به خوبی چیده شوند تا آسیب نبییند.

چیدن بشقاب و کاسه در کابینت

دقت کنید که در چیدن ارتفاع و قد خود را در نظر داشته باشید بهتر است همیشه و بدون استفاده از چهار پایه به ظروفی که بیشتر استفاده می کنید دسترسی داشته باشید.

قرار دادن لیوان و استکان در کابینت

در مورد لیوان ها و استکان ها شما می توانید برای چیدن کابینت آشپزخانه آن ها را دسته دسته کنید آن هایی که به صورت ست هستند را می توانید در کف قفسه و ستونی و ردیفی بچیند در ضمن آویز های خای وجود دارد که به شما اجازه می دهد لیوان ها و استکان های خود را درون کابینت ها آویزان کنید. این ابزار ها در واقع به شما امکان چیدن لیوان های زیادی را در فضای کوچک می دهد.

قرار دادن لیوان و استکان در کابینت

استند های خصوص لیوان نیز همین گونه هستند و قرار دادن آن ها در کابینت سبب می شود تا شما بتوانید از کف اولی تا کف دومی کابینت لیوان هایتان را بچینید.

چیدن قاشق چنگال در کابینت

قاشق ها و چنگال ها و دیگر لوازم مشابه نظیر ملاقه و….در کشو قرار می گیرند شما می توانید از نظرم دهنده های متنوعی برای این قبیل وسایل استفاده کنیدبرخی از آن ها قالب مخصوص دارند و شما می توانید با توجه به سایز فضا را مدیریت کنید. طبیعتا این نوع چیدن بیشتر برای ظروفی است که شما کمتر استفاده می کنید و یا وقتی که مهمان دارید ان ها را در می آورید.

چیدن قاشق چنگال در کابینت

در کل باید دقت کنید مهم ترین نکته ای که باید در چیدن کابینت آشپزخانه باید آن را در نظر داشته باشید نسبت مقدار و تعداد لوازم شما به حجم و فضایی است که در اختیار دارید این دو فاکتور باید کاملا متناسب به هم باشند و در صورتی که شما لوازم بیشتری داشته باشید احتمالا چیدن تمام آن ها و مرتب کردن کابینت ها کار سختی خواهد بود. پس برای داشتن طرح کابینت لاکچری مرتب چیدن آن ها یکی از بهترین روش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *