راهنمای انتخاب کاغذ دیواری آشپزخانه

5/5 - (1 امتیاز)

کاغذ دیواری یکی از بخش های مهم در تزیین فضاهایی همچون اتاق خواب، سالن پذیرایی،راهرو و حتی آشپزخانه به شمار می آید. در برخی از خانه ها این پوشش منحصرا در اتاق‌های نشیمن و اتاق‌خواب‌ها به کار می‌روند. با استفاده از پیشرفت تکنولوژی و طراحی مدرن به طور مداوم، کاغذ دیواری به بهترین پوشش دیوار در سراسر جهان تبدیل شده است. اما انتخاب و خرید درست این المان های دکوراسیون داخلی نیازمند رعایت نکات خاص و مهمی است که در صورت عدم توجه به آن ها به احتمال زیاد از خرید خود پشیمان خواهید شد. در این راهنمای انتخاب کاغذ دیواری آشپزخانه قصد داریم تمام فاکتور هایی که باید در هنگام خرید در نظر داشته باشید را عنوان کنیم.

کاغذ دیواری آشپزخانه
برخی عقیده دارند استفاده از کاغذ دیواری برای آشپزخانه گزینه مناسبی نیست ولی با توجه به اینکه آنها در انواع مختلفی از جنس و طرح و رنگ تولید شده اند، میتوانند در هر مکانی حتی آشپزخانه هم مورد استفاده قرار بگیرد. اگر میخواهید فضای آشپزخانه را با کاغذ دیواری پوشش دهید، این مقاله را دنبال کنید.

کاغذ دیواری رنگ یا کاشی کدام برای آشپزخانه بهتر است ؟

رنگ و کاشی‌ها ممکن است به نظر بهترین انتخاب برای دیوار آشپزخانه به نظر برسند. به خصوص با توجه به نظافت آسانی که دارند. در مورد رنگ، بسیاری از تولید کنندگان، گزینه‌های با دوام و راحتی را تاکنون ارائه داده اند و اما درباره کاشی ها، این پوشش ها در زمان تمیز نگه داشتن آشپزخانه ما، جایگزین‌های ساده‌تری به نظر می‌رسند و همانطور که همه می‌دانیم، طوری هستند که آشپزخانه را مرتب به نظر برسانند. بنابراین اگر در مورد کاغذ دیواری آشپزی جدی هستید، باید به نوع ماده‌ای که برای دیواره‌ای آشپزخانه تان می خواهید استفاده می‌کنید را در نظر بگیرید.

کاغذ دیواری رنگ یا کاشی کدام برای آشپزخانه بهتر است ؟

کاغذ دیواری های سنتی و قدیمی تر میتوانند به سرعت کثیف شوند و و درخشش خود را کم کم از دست می‌دهند. از آنجا که آن‌ها ضخامت کمتری دارند، بوهای نامطبوع را به خود جذب میکنند. برای استفاده از این نوع پوشش بهتر است که از گزینه‌های بافت یا ترکیبی استفاده کنید.
بسیاری از تولیدکنندگان اکنون جایگزین‌های ضدآب(قابل شستشو بودن ) را ارائه می‌کنند. با انتخاب صحیح کاغذ دیواری، به راحتی می‌توانید آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. فقط مطمئن شوید که ابتدا به دستورالعمل نظافت آن توجه کنید. برای مشاهده انواع کاغذ دیواری های ضد آب وارد این بخش سایت شوید.

انواع کاغذ دیواری های مناسب برای آشپزخانه

انواع کاغذدیواری که برای استفاده در آشپزخانه توصیه می‌شود؛

 • وینیل
 • نوامورا
 • کاغذ دیواری قابل شستشو

کاغذ دیواری Vinyl تهیه شده از رنگ ها و طرح های چاپ شده روی سطح آن است. Vinyl یک ماده شیمیایی ساخته‌شده از اتیلن است که از گاز طبیعی گرفته شده‌است. این نوع کاغذ دیواری مقاومت و سختی بالایی دارد و قابل شستشو و نظافت میباشد و زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد رنگ آن به تدریج افت کیفیت نخواهد داشت. تنها ایرادی که از جنس وینیل میتوان گرفت، مشکل بودن آن در زمان کندن و جدا شدن است.

نوع کاغذ دیواری آشپزخانه

نوامورا کاغذ دیواری از جنس فوم پلی اتیلن است که مثل پارچه به نظر می اید و دارای طرح برجسته ای است. این نوع پوشش بسیار با دوام است و نظافت آن به آسانی انجام میشود.

کاغذ دیواری های قابل شستشو نباید با کاغذ دیواری وینیل اشتباه گرفته شود. کاغذدیواری های قابل شستشو دارای پوشش نازکی از جنس پلاستیک به همراه خمیر چاپ شده روی کاغذ هستند. این روکش آن‌ها را نسبت به لکه‌ و آلودگی مقاوم ساخته  و به آن‌ها اجازه پاک شدن با کمک پارچه مرطوب را میدهد. محاسبه متراژ کاغذ دیواری چگونه است ؟ در این مقاله بخوانید..

راهنمای انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری آشپزخانه

خوشبختانه، این روزها تنوع زیادی از کاغذ دیواری در بازار موجود است. تعدادی از آن‌ها طرح‌ و الگوهای بسیار ساده‌ای دارند در حالی که برخی دیگر با طرح های فوق العاده ای طراحی شده اند. بسته به آن الگو و طرحی که برای آشپزخانه انتخاب میکنید، می‌توانید یک طرح یا رنگ ساده ای داشته باشد و یا رنگارنگ و پویا را بوده که جو فضا را روشن تر کند. در صورتی که الگوی پیچیده ای انتخاب شود، بهتر است دیگر آیتم ها با رنگ‌های ساده و خنثی ترکیب شوند در صورتی که یک الگوی ساده بهتر است در کناررنگ‌های تند و پر جنب و جوش قرار بگیرد.

انتخاب یک الگوی مناسب کاغذ دیواری آشپزخانه

دقت کنید که کاغذ دیواری خود را بر اساس رنگ اجزایی همچون کابینت و دیگر اجزا انتخاب کنید.

محبوب ترین طرح و رنگ کاغذدیواری برای آشپزخانه

از جمله محبوب ترین طرح هایی که برای اشپزخانه ها پسندیده می شوند عبارتند از :

 • کاغذ دیواری طرح گل
 • طرح های انتزاعی
 • طرح سنگ
 • طرح چوب
 • طرح های پتینه ای
 • طرح های مدرن و مفهومی
 • طرح های مشبک
 • طرح های سنتی
 • طرح آجرنما

محبوب ترین طرح و رنگ کاغذدیواری برای آشپزخانه

محبوب ترین رنگ های کاغذدیواری های آشپزخانه نیز عارتند از :

 • سفید شیری
 • سفید کرم
 • کرم
 • سبز کم رنگ
 • طوسی روشن و تیره
 • آبی روشن و تیره
 • قهوه ای روشن
 • سفید صدفی

کاغذ دیوای آشپزخانه چطور و کجا باید نصب شود ؟

پشت قفسه ابزار آلات با کاغذ دیواری

نصب کاغذدیواری در قسمت های غیر منتظره میتواند یک نوآوری جدید برای مدرن به نظر رسیدن فضای آشپزخانه باشد؛ برای مثال، می‌توانید کاغذدیواری را در پشت کابینت‌ها و یا در داخل کشوها نصب کنید. بازی کردن با دکوراسیون این عناصر میتواند، هر بار موجب شگفتی ساکنین خانه باشد. تکنیک کاربردی از اعمال این پوشش بر روی دیوار ما تفاوت چندانی ندارد.

کاغذ دیواری آشپزخانه

چند نکته برای اعمال آن در ادامه ذکر شده است؛

مطمئن شوید که طرح رنگ خود را بسیار با دقت انتخاب کرده اید. قسمت هایی که با کاغذ دیواری پوشیده شده اند زمانی که با فضای داخلی ساده ترکیب شوند، عالی به نظر می‌رسند. به همین منظور، کاغذدیواری پشت قفسه‌ها برجسته تر به نظر میرسند.

همچنین باید لوازم جانبی خود را به دقت انتخاب کنید؛ زمانی میتوانید انتخاب خوبی داشته باشید که به دیگر اجزای داخلی فضا دقت کنید.

کاغذ دیواری بک اسپلش آشپزخانه

بک اسپلش آشپزخانه قسمتی از دیوار پشت هود، گاز یا سینک است. این قسمت، بخشی است که سو مصرف زیادی را از قطرات آب تا قطرات روغن به خود جذب میکند. این ناحیه در آشپزخانه نسبتا قابل‌رویت است، بنابراین هر چقدر پوشش این قسمت زیباتر انتخاب شود در زیبایی آشپزخانه نیز تاثیر خواهد گذاشت.

بخش backsplash کاغذ دیواری آشپزخانه
اگر می‌خواهیم کمی رنگ و رو به آشپزخانه خود بدهید، کاغذ دیواری روشن و یا استفاده از رنگ هایی که همخوانی داشته باشد، باعث تغییر خوبی خواهد شد.
کاغذدیواری اغلب یکی از آیتم های حساس است و در بیشتر متریال های تولید شده از آن توانایی روبرو شدن با عوامل محیطی آشپزخانه را ندارند و این موضوع در محیط هایی بخصوص اطراف سینک صدق میکند.. ولی در رابطه با جنس وینیل اینطور نیست؛ کاغذ دیواری vinyl یک جایگزین ارزان و مقاوم برای کاشی است و کاملا برای backsplashes آشپزخانه مناسب است.

نکات مهم در انتخاب کاغذدیواری آشپزخانه

سوای اینکه باید  فاکتور های ذکر شده در بخش های قبلی را در نظر داشته باشید و انتخابی هوشمند داشته باشید بهتر است نکاتی که در ادامه می گوییم را هم به خاطر بسپارید تا در نهایت یک گزینه مناسب با سبک و سیاق دکور خانه تان را تهیه کنید.

ست کردن کاغذدیواری و کابنیت ها

کابینت های آشپزخانه مهم ترین المان دکوراتیو در این فضا هستند و بیشترین میزان توجه را به خود جلب می کنند اما به این معنا نیست که دیگر بخش ها چشم ها را به خود خیره نمی کنند بلکه شما باید در ابتدا در صدد این باشید که کابینت های زیبایی را با توجه به نقشه و معماری خانه و البته سلیقه خود نصب کنید و سپس سعی کنید تا دیگر عناصر دکوراسیون داخلی را با کابینت ها ست کنید.

ست کردن کاغذدیواری و کابنیت ها

اولین نکته در ست کردن اما رنگ نیست شما در ابتدا باید سبک کابینت ها در نظر داشته باشید. سبک کابینت ها عمدتا به سه دسته مدرن نئوکلاسیک و کلاسیک نقسیم می شود و سبک مدرن بیشتر ساده بوده و کلاسیک شلوغ و دارای کنده کاری و منبت کاری می باشد و نئوکلاسیک در حد متوسط است.

انتخاب کاغذ دیواری مدرن آشپزخانه

در آشپزخانه هایی که کابینت های مدرن نظیر کابینت هایگلاس و یا انزو نصب شده اند سادگی بیشتر مد نظر است. شما در ابتدا باید نحوه نصب و رنگ کابینت ها را در نظر داشته باشید از آن جا که بیشتر کابینت های سبک مدرن سفید رنگ هستند و براق شما می توانید با انتخاب کاغذدیواری های ساده و یا با طرح های ساده که شلوغ نیستند در رنگ های تقریبا روشن خصوصا طوسی و قهوه ای فضای زیبایی را خلق کنید.

صفحه کابینت ها نیز مهم هستند و رنگ ان ها نیز می تواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد. پس در کل در سبک های مدرن بهتر است تا حدی فضا را ساده و به دور از شلوغی نگاه دارید. استفاده از رنگ های روشن تر در این سبک دکوراسیون توصیه می شود اما برخی رنگ های تیره نظیر طوسی تیره و یا تکه های مشکی رنگ می توانند جذابیت خاصی را ایجاد کند.

انتخاب کاغذ دیواری مدرن آشپزخانه

انتخاب کاغذدیواری برای آشپزخانه های کلاسیک

آشپزخانه هایی که به سبک کلاسیک دیزاین می شوند معمولا مساحت زیادی دارند و کابینت هایی که در آن ها نصب می شوند معمولا تمام چوب بوده و دارای کنده کاری ها و منبت های کاری های زیادی هستند. با شکوه و لوکس بودن دو فاکتور بارز ظاهری این آشپزخانه ها می باشد برای همین باید در انتخاب کاغذ مناسب بسیار دقت کنید. اگرچه این نکته را باید عنوان کنیم که در سبک های کلاسیک کمتر از کاغذ دیواری ها استفاده شده و دیوارپوش های ضخیم تیز و یا دیوار های طرح چوب و…بیشتر نصب می شوند.

انتخاب کاغذدیواری برای آشپزخانه های کلاسیک

کابینت های تمام چوب، ممبران و یا روکش چوب از جمله رایج ترین گزینه ها برای این دسته از آشپزخانه می باشند و رنگ بندی آن ها عمدتا سفید و یا قهوه ای می باشد. در صورتی که رنگ سفید بود می تونید کاغذدیواری های طرج گل که نسبتا شلوغ و پیچیده هستند را انتخاب کنید دقت کنید که رنگ پس زمینه و رنگ خود گل ها مهم است و رنگ های نزدیک به سفید در اینجا بهتر خود را نشان می دهند. در صورت قهوه ای بودن کابینت ها به روشن و یا تیره بودن بدنه دقت کنید و کاغذدیوراری کاملا سازگار با رنگی که کابینت ها دارند انتخاب کنید. تصاویر زیر نمونه هایی ایده آل از انتخاب و ست کردن درست کابینت و کاغذ دیواری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *